Sağlık

Zeka Virüsü Türkiye’de (Zeka Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir?)

Daha çok Güney Amerika ülkelerinde ortaya çıkan zeka virüsü için uzmanlar uyarıyor. Bu virüs artık Türkiye’de bulunuyor.

Zeka Virüsü Nedir?

Uzmanların Zeka virüsü Türkiye’de açıklamalarından sonra zeka virüsünün ne olduğu sorusu sıklıkla sorulmaya başladı. Zeka virüsü bir sinek tarafından yayılıyor. Türkiye’de de özellikle kuzeydoğuda kendisini gösteriyor.

Zeka virüsü tek başına ölümcül bir virüs değildir. Zaten sağlıklı bir insana da pek bir yan etkisi bulunmaz. Bu virüsün asıl hedefi ise hamilelerdir. Hamileler bu zeka virüs nedeni ile bebeklerini engelli bir şekilde dünyaya getirir.

Zeka Virüsü Nasıl Bulaşır?

Zeka virüsü sivrisinek ısırması ile ortaya çıkan bir virüs türüdür. İlk olarak Uganda’da ortaya çıkar. Daha sonra ise Güney Amerika ülkelerinde yaygın bir şekilde görülmeye başlanır. Bu virüs aslında hafif bir hastalık ile belirti gösterir. 4 ile 7 gün hastalıktan sonra da geçer.

Hafif ve hemen geçen bir hastalık gibi görünse de hamileler için son derece tehlike arz eder. Güney Amerika’da da her yıl çok fazla sayıda hamile kadın, bu virüs nedeni ile sakat bebek dünyaya getirir.

Zeka Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Zeka virüsü aynı diğer virüslerde olduğu gibi bir ateş durumu ile başlar. Ancak bu hastalıkta ateş kontrol altına alınabilen bir ateştir. Daha sonra kişilerde baş ağrısı şikayeti gelişir. Kızarık gözler ve kas ağrıları da hastalığın belirgin sebepleri içerisinde yerini alır. Bu sebepler 4 ile 7 gün arasında kişileri etkiler. Daha sonra ise hiçbir belirti kalmaz. Zeka virüsü belirtileri çok şiddetli olmadığı için insanlar bu hastalığa pek önlem almaz. Üstelik uzmanlar 7 yıl içerisinde virüsün Türkiye’ye de geleceğini açıklıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu