Sağlık

Yara İzi Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yara İzi Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Derinin bütünlüğünün bozulması ile yara izleri oluşur. İnsanlar biran önce bu yara izlerinin görüntüsünden kurtulmak ister. Derinin üst tabakasında oluşan yara izleri bazı kişilerde psikolojik sorunlara yol açar. Bizde bu yazımızda yara izleri tedavisi hakkında merak edilenler ele aldık.

Yara İzi Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Ameliyatlar, hastalıklar, kesikler, geçirilen kazalar, fiziksel travmalar,  yanıklar ve bazı deri enfeksiyonları vücutta yara izine sebep olur. Oluşan bu yara izleri yapılacak olan müdahale sonucu izin tamamen olması bile daha da az görünmesini sağlar.

Yara İzi Nedir?

Uzmanlara sorulan yara izleri tedavisi için ne önerirsiniz sorusundan önce yara izleri nedir sorusunun sorulması gerekir. Travmalar ya da ameliyatlar sonrasında yara izleri oluşur. Yara izleri o dokunun bütünlüğüne zarar gelmesi olarak açıklanır. Oluşan yara izleri çeşitli müdahaleler ile onarılmaya çalışılır. Bu noktada da genellikle dikiş yöntemi önerilir. Dikiş sayesinde de yaranın iyileşme süreci hızlandırılmaya çalışılır. Ancak dikiş uygulamadan da pansuman ve diğer bir takım yöntemler ile de yara izleri iyileştirilir. Yaranın oluşması ile birlikte bir yara izi de ortaya çıkar. Bu durum da insanların rahatsız olduğu bir konudur. İnsanlar biran önce bu yara izinden kurtulmak ister. Bunun için de biraz beklemek gerekir. Ancak alacağınız bazı önlemler sayesinde de yara izi iyileştirme konusunda doğru adımlar atabilirsiniz. Yara iziniz bu sayede kısa süre içerisinde iyileşerek izin belirsiz bir hal alması sağlanır.

Yara İzi Tedavisi

Her yaranın oluşumu ve durumu birbirinden farklıdır. Bu durum daha sonra yaranın iyileşme sürecini de etkiler. Ancak yine de alınacak önlemler ile yaranın iz bırakmasına engel olabilirsiniz.

  • Dikişlerin zamanında alınmaması yara izinin kalıcı hale gelmesine neden olur. Yaraya dikiş uygulandıktan sonra 5 gün ile 7 gün arasında dikişlerin alınması önerilir. Bu sayede de yara izinin kalıcı olmasının önüne geçilir.
  • Yara oluştuktan sonra bakımının iyi bir şekilde yapılması gerekir. Eğer yara üzerinde enfeksiyon oluşursa bu durumda yaranın iyileşmesi gecikir. Ayrıca yara izi de kalıcı hale gelir. Yara izi tedavisi sırasında öncelikli olarak yapılması gereken yaranın iyice temizlenmesini sağlamaktır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu