Sağlık

Vajinismus Tedavisinde Eşlerin Rolü

Kadınların fiziki bir problem olmadığı halde cinsel ilişkiye girememesi vajinismus olarak adlandırılır. Eşlerin yardımı ile kadınlar bu sorundan kurtulur.

Vajinismus Nedir?

Kadınların yaşadığı cinsel ilişkiye girememe durumuna vajinismus adı verilir. Kimi zaman kadınlar cinsel ilişki konusunda sorunlar yaşar. Bir türlü cinsel ilişkiye girememe durumu pek çok kadında gözlemlenir. Her 5 kadından biri vajinismus sorunu ile sıkıntı içersindedir.

Ülkemizde cinsel ilişki her zaman geri planda kalan bir konudur. Özellikle kadınlar cinsel olarak bir istekte bulunamaz ve bu konu hakkında konuşulamaz ilkesi ile büyütülür. Bu durum da kadınlarda cinsel ilişkiye girme noktasında büyük sorun oluşturur. Vajinismus sorunu yaşayan kadınların da mutlaka tedavi olması gerekmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus hakkında insanlar son derece yanlış bilgilere sahiptir. Pek çok kişi vajinismus hastalığını kadınların vajinal darlığı ile ilişkilendirir. Ancak vajinismus nedenleri fiziksel nedenler değildir. Kadınların asıl sorunu psikolojiktir. Psikolojik olarak kendini cinsel ilişkiye hazır hissetmeyen kadınlarda yaygın bir şekilde gözlemlenir.

Vajinismus sorunu olan kadınların mutlaka profesyonel bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Uzman kontrolünde yapılan tedavi ile kadınlardaki vajinismus hastalığı ortadan kalkar. Ayrıca vajinismus tedavisi noktasında bilinen yanlışlıklardan biri de tedavinin sadece kadınlara uygulanmasıdır. Vajinismus hastalığı kadınların psikolojik olarak ortaya çıkan rahatsızlığı olsa da tedavi süreci hem erkeklere hem de kadınlara uygulanır. Eşleri de sürece dâhil etmeden yapılan tedaviler sonuç vermez.

Eşleri cinsel ilişkiden korkan erkekler, ona uygun şekilde davranmalıdır. Eşleri cinsel ilişkiye zorlama ya da tamamen kontrolü ele geçirme kadının hastalığının daha da ilerlemesine neden olur. Vajinismus tedavisinde eşlerin rolü uzmanlar tarafından dikkate alınır. Erkek ile ve kadın ile yapılan görüşmeler ile uygun tedavi sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu