Teknoloji

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Yeni Gözdesi Tepegöz Hayranlık Yarattı

Bağlı olduğu araç üzerinden yaklaşık olarak 100 metre yükseklikte hiçbir dış etmenden etkilenmeden görüntü sağlayabilen Tepegöz görenleri hayrete düşürdü.

Türk Savunma Sanayisi

Türk Savunma Sanayisi’nin son zamanlarda yaptıkları ataklar dosta güven düşmana korku salıyor. Üretilen silahlar ve taarruz tanklarının yanı sıra destekleyici ekipmanların üretiminde de hız kesmeden devam ediyor.

Geçtiğimiz 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda da tanıtımı yapılan Tepegöz, geçen aradan sonra geliştirmeler yapılarak daha kullanışlı olması sağlandı. Yapımını ASELSAN, Altınay, Otonom Teknoloji, BİTES ve Lapis’in iş birlikleriyle Kablolu Çok Rotorlu İnsansız Hava Aracı Sistemi geliştirilerek adına Tepegöz dendi.

Tepegöz EFES-2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nda 50 saat uçuş gerçekleştirerek görüntü aktarmayı başardır. Üzerinde bulunan termal ve normal kameralar sayesinde sis, yağış, gece-gündüz ve toz dinlemeden sürekli olarak görüntü alabiliyor. Tatbikatte 2 adet Tepegöz sistemi 6 kişilik ekibiyle kullanıldı. Aynı zamanda sahada canlı canlı deneme şansı bulan ekipler anlık müdahalelerle de istenilen geliştirmeleri yapabildiler. Tatbikata katılan diğer ülke temsilcileri de Tepegöz’e yoğun ilgili gösterdiler ve inceleme fırsatı buldular.

Tepegöz, zırhlı müdahale araçları, personel taşıyıcıları, toplumsal olaylara müdahale araçları gibi birçok araca entegre edilerek kullanılabiliyor. Kablolu olarak yerdeki istasyonuna bağlı kalan bu araç veri alışverişini bu kablo aracılığı ile yaptığından dışarıdan yapılabilecek müdahalelere karşı daha korumalı olarak verilen görevleri yerine getirebiliyor. Aynı zamanda görüntü işleme algoritmaları sayesinde görüntü üzerinde tespit edilen herhangi bir unsura kilitlenerek takip edilebilmesi de sağlanabiliyor.

Teknolojinin son derece hızlı olarak gelişmeye devam ettiği günümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri de gelişmelerle paralel olarak ihtiyaçlarına göre savunma ve taarruz ekipmanlarını üretimini hız kesmeden devam ettiriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu