Yaşam

Türk Kahvesi Nasıl Köpürtülür?

Geleneksel lezzetlerden olan Türk kahvesi yapmak herkesin becerebildiği bir iş değildir. Bol köpüklü olanı makbul olan Türk kahvesi yapımı için doğru miktarlar ve pişirme teknikleri gerekir.

Közde, ağır ateşte, sobada ya da oldun ateşinde pişirilen Türk kahvesi Türk kültürünün önemli içecekleri arasında yer almaktadır. Ağır ateşte iyice pişirilmesi gereken kahve, yanında tatlı ya da lokum gibi atıştırmalıklarla birlikte ikram edilebilir.

Taze çekilmiş Türk kahvesi, isteğe bağlı şeker ve su ile birlikte pişirilir. Bazı kişiler su yerine süt kullanarak da Türk kahvesi yapmaktadır. Ancak geleneksel lezzet su ile pişirmektir. Kahve, bakır ya da çelik cezveye koyularak pişirilir. Bu şekilde ateşe eklendiğinde bir daha karıştırılmaz.

Kahveyi ateşe koymadan önce karıştırıp, ateşe koyduktan sonra köpüklenene kadar karıştırmamak gerekir. İlk köpüğü alınan kahve bardaklara pay edilir ve tekrar ateşe koyularak bir taşım daha kaynatılır.

Türk Kahvesi Ölçüleri

Türk kahvesi ölçüleri, her bir fincan için 2 çay kaşığı kahve, 1 fincan su ve bir çay kaşığı şekerdir. Kişi sayısı arttıkça miktar artabilir. Günümüzde Türk kahvesi makineleriyle kısa sürede kahve pişirmek mümkün olmaktadır. Ancak bu şekilde pişirilen kahvenin lezzeti hakiki biçimde pişirmekle aynı değildir. Yüksek ateşle de pişirilmemesi gereken bu içecek, mutlaka ağır ateşte pişirilmelidir.

Türk Kahvesinin Faydaları

Türk kahvesi, bilimsel olarak birçok araştırmaya konu olmuştur. Türk kahvesinin yararları oldukça fazladır. Bunlar şu şekilde açıklanabilir:

  • Antioksidan özelliği vardır,
  • Konsantrasyonu arttırır,
  • Ömrü uzatır,
  • Şeker hastalığını önler,
  • Yağ yakımını uyarır,
  • Alzheimera karşı etkilidir,
  • Telvesi cildinizdeki pürüzleri önler,
  • Tansiyon üzerinde dengeleyici etkisi vardır.

Her yaştan insan için ideal bir içecek olan Türk kahvesi, düzenli olarak tüketildiğinde birçok kanser türü üzerinde de önleyici etkiler göstermektedir. Günde iki fincandan fazla tüketilmemelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu