Ekonomi

Tüketici Kredi Faizleri

İnsanların genel ihtiyaçları için kullandıkları kredi türüne tüketici kredisi denilmektedir. Bu kredilerle sağlık, alışveriş, evlilik, eğitim ya da ev değiştirme gibi ihtiyaçlarını nakit problemi olmadan gerçekleştirebilmektedirler.

Tüketici Kredisi Nasıl Kullanılmaktadır?

Tüketici kredisi kullanmak için ilk olarak bankadan ne kadar kredi çekmeniz gerektiğine karar vermelisiniz. Buna karar verdikten sonra hangi bankayı tercih edeceğiniz noktasını belirginleştirmelisiniz.  Bu sebeple de bankaları ve bankaların tüketici kredi faiz oranlarını araştırmanız gerekmektedir. Bu yaparken de faiz oranları ve masrafları göz önünde bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Şu anda hemen hemen bütün bankaların internet sitesinde faiz hesaplayabilirsiniz. Bu şekilde kendinize ön plan oluşturarak ödeme tutarlarınızı hesaplayabilirsiniz. Tüketici kredisi çektiğinizde kredilerinizin ödemelerini aylık ya da 3 aylık olarak yapabilirsiniz. Bu şekilde kredi veren bankaların farkını görebilir, bu şekilde seçim yapabilirsiniz. Seçim yaptığınız bankaya başvurduktan sonra ön onayı beklemeniz gerekmektedir.

Kabul edildiğinizde müşteri temsilcisi, kredi kullanmanız için gerekli olabilecek bazı evrakları sizden isteyecektir. Aynı zamanda da kredi skorunuzu kontrol edecektir. Kredi çekilirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında kredi skoru gelmektedir. Kredi skorunuz eğer sınırın üstündeyse belirli bir problem yaşamazsınız. Ancak kredi puanınız düşükse, kredi başvurunuz bankalar tarafından reddedilmektedir.

Kısacası tüketici kredisi, bankaların insanların ihtiyaçları için verdiği paradır. Kişiler bu parayı alırken belirli bir planda ödeme yapmayı taahhüt etmektedir. Her bankanın tüketici kredisi faizleri farklıdır. Bankaların tüketici kredi faizleri:

QNB Finansbank: %1,48 – %1,48

Yapı Kredi: %1,57 – %1,71

DenizBank: % 1,59 – %1,77

Garanti Bankası: %1,49 – %1,95

Akbank: %1,71 – %1,84

Vakıfbank: %1,37 – %1,37

HSBC: %1,59 – %1,59

İş Bankası: %1,43 – %1,57

TEB: %1,94 – %1,94

Çeşitli müdahalelerle tüketici kredilerinde farklı faiz oranlarının tercih edilmesi mümkün olabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu