Gebelik

Tiroit Gebelik Şansını Azaltıyor

Gebelik şansı üzerinde çeşitli faktörler etkili olmaktadır. Bunlardan biri de tiroittir. Tiroit ile gebelik şansının azaldığı belirtilmektedir.

Tiroit bezinin sağlıklı şekilde çalışması hamilelik sağlığı bakımından önem taşımaktadır. Eğer altı ay ya da bir yıl süreyle hamile kalınamıyorsa bu durumda tiroit bozukluğu ihtimaline karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Tiroit bezinin az ya da çok çalışması gebelik bakımından sorun yaratmaktadır. Az ya da çok çalışması durumunda kadınlarda adet düzensizliği görülmektedir. Buna bağlı olarak az, sık aralıklarla ya da seyrek aralıklarla adet görme durumu yaşanmaktadır. Bundan dolayı kadınların doktor kontrolünde olmaları fayda sağlamaktadır.

Tiroit Bezinin Çok Çalışması Ve Gebelik

Tiroit bezinin çok fazla çalışması kadınlarda gebe kalamamaya ya da gebe kalınsa bile düşük ihtimalinin fazla olmasına yol açmaktadır. Tiroit bezi aşırı düzeyde tiroit hormonu üretmekte ve kan dolaşımını salmaktadır. Bu durumda kadınlar sağlıksız biçimde kilo kaybetmekte ve bundan dolayı gebe kalınma şansı daha da azalmaktadır.

Tiroit bezinin çok çalışıp çalışmadığını anlamak için bazı belirtiler bulunmaktadır. Eğer kadınlarda kalp hızında artış, kilo kaybı, adet düzensizliği, sıcağa karşı fazla hassasiyet, hiç adet görmeme gibi durumlar meydana geliyorsa bunlar tiroit bezinin fazla çalıştığını işaret etmektedir. Tiroit bezi az çalıştığında ise soğuğa karşı aşırı hassasiyet, kilo artışı, adet düzensizliği ve halsizlik gibi belirtiler görülmektedir.

Gebelik Şansı Tiroitle Azalıyor

Tiroit bozukluklarında normal gebelik şansı azalmaktadır. Tiroit bezinin az çalışması kadını hamile kalmasını daha zor hale getirmektedir. Çok çalışması ise düşük ve erken doğum riskini artırmaktadır. Çocuk doğurma yaşında olan kadınlarda bu durum sıklıkla meydana gelmektedir. Bundan dolayı özellikle ailesinde tiroit bozukluğu öyküsü olan kadınların tiroit bezi mutlaka kontrol edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu