Sağlık

Tırnak Dibindeki Beyazlara Dikkat

 

Kişilerin sağlıkları ve vücutları hakkındaki bilgileri elde etmede tırnak dibi beyazlıkları önemli bir yol gösterici olarak kullanılır.

Tırnak Dibindeki Lekeler Neden Oluşur?

Uzmanlar kişileri tırnak dibindeki beyazlara dikkat etmesi konusunda uyarıyor. Tırnak dibindeki beyazlık aslında pek çok kişin karşılaştığı bir durumdur. Hatta insanlar genellikle bunun bir sorun olduğunun bile farkında değildir. Ancak tırnaklardaki bu beyazlıklar kişilere hastalıklar hakkında önceden haber verir.

Tırnak dibindeki beyazlıklar lunula olarak adlandırılır. Lunulanın şekli ve büyüklüğü ise doktorların dikkatini çeken bir konudur. Doktorlar bu şekillere göre size bir anlam çıkarır.   Tırnakların dibinde oluşan beyazlıklar birbirinden farklıdır. Öncelikli olarak kimi insanların tırnak diplerindeki beyazlıklar çok daha geniştir. Kimileri ise daha dar bir beyazlık içerisindedir. Tüm bu şekillere dikkat ederek vücudunuzda oluşan sorunları ortaya çıkarabilirsiniz.

Tırnak Dibindeki Geniş Beyazlıklar

Tırnak dibindeki beyazlıklar eğer geniş ise bu sizin yüksek tansiyona ya da hızlı çalışan bir kalbe sahip olduğunuzu gösterir. Lunulanın geniş olması genellikle stres kaynaklı bir durumdur. Stresli bir hayata sahip olanlar lunula genişliği ile daha sık bir şekilde karşılaşır.

Tırnak Dibindeki Dar Beyazlıklar

Tırnak dibindeki beyazlıkların genişliği kadar darlığı da sorunun anlaşılmasında önemli bir etmendir. Lunula sorunu ile doktora gittiğinizde de doktorların ilk baktıkları ayrıntı şeklin dar ya da geniş olmasıdır. Eğer tırnak dibindeki beyazlıklar dar ise bu sizin bağışıklığınızın zayıf olduğu anlamına gelir. Düşük tansiyon ve ağır olan bir kan akışı tırnak diplerindeki dar beyazlıkları oluşturur.

Tırnak Dibindeki Beyazlıkların Renk Tonu

Normal boyutlardaki fildişi ya da beyaz renkteki lunula sağlıklı bir durumda olduğunuzu ifade eder. Lunulanın rengi gri ise bu sizdeki yorgunluk ya da enerji düşüklüğü gibi problemlere işaret eder.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu