Gebelik

Suni Sancı ile Doğal Sancı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Suni Sancı ile Doğal Sancı Arasındaki Farklar Nelerdir? Normal bir gebelik dokuz ay on gün yani kırk haftalık bir süreçtir.

Suni Sancı ile Doğal Sancı Arasındaki Farklar Nelerdir? Bu kimi anne adayları için farklılık gösterse de yaklaşık bu süreç onunda doğum gerçekleşir. Peki suni sancı ile doğal sancı arasındaki farklar neler, gelin bakalım.

Kasılmaların Süresi ve Sertliği

Doğal bir doğum sürecinde anne adayı için gözlemlenen en büyük süreçlerden biridir. Kasılmalarla birlikte bebek doğum kanalına düşmeye başlar ve oradan da vajina yardımıyla dünyaya gelir. Fakat progtaglandin veya oksitosin hormon takviyesi sonucu işleyen kasılma ile doğal kasılmalar arasında fark vardır. Suni sancı ile oluşan kasılmalar her zaman daha serttir ve daha fazla bir süre devam eder.

Kasılma Arasındaki Süre

Suni sancı için her kasılma süresinin farklı olabileceği gibi iki kasılma arasındaki geçen süre de farklı olabilir. Suni sancı alınması halinde iki kasılma arasındaki süre normal doğumdan çok daha kısadır. Kasılmalar sürekli olarak gerçekleşir. Anne adayının dinlenmesine bir an bile müsaade etmez. Bazı şartlarda o kadar yoğun olabilir ki iki kasılma arasındaki fark belli dahi olmaz.

Doğumun Başından Sonuna Gerçekleşen Süre

Doğum, bazı şartlarda beklenilenden de uzun sürebilir. Suyun gelme durumu, ilk önce az, sonra aralıklarla gelen sancı, ardından da zaman arası iyice azalan şiddetli kasılmalar ile doğum süreci oldukça uzun bir sürece yayılabilir.

Bazı durumlarda bebeğin gecikmesi halinde suni sancı takviyeleri verilerek doğumun başlatılmasına yardımcı olunabilir.

Ağrı Şiddeti

Doğumun başlaması için kaslardaki kasılmanın artması ve itici bir güç haline gelerek bebeğin doğabilmesi için anneye suni sancı verdiğimiz anda doğal doğum sürecinden çıkılmış olur. Yani doğal yolla ilerleyen ağrı ve kasılma sürecinden çıkılarak farklı boyutlara ulaşması normaldir.

Suni sancı takviyesi, beynin endorfin üretmesi için ihtiyacı olan sinyalin iletilmesini engeller. Endorfin, bildiğiniz gibi vücudumuzun doğal bir ağrı kesici üretme yoludur. Beynimiz bu hormonu sağlamak için bir yol bulamadığı an vücutta fazla ağrı ve acı hissi oluşacaktır. Bu da suni sancının normal doğum sancısına kıyasla daha yüksek seviyelere ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu