Teknoloji

Steam Binlerce Hesabı Kapattı

 

Steam, geçtiğimiz zamanlarda kullanıcıların hesabını hile gerekçesiyle kapattı. Yapılan haberine göre Steam, büyük bir hesap katliamı yapmaya başladı.

Valve Anti-Cheat birkaç gün, gün içerisinde binlerce hesap ile başlayan bir yasak serisi ile beraber binlerce oyuncuyu engellemeye başladı. Global Offensive’i de içermiş olan Steam’in en büyük oyunlarından bazılarını takip etmeye başlayarak, hile yapan oyuncuları durdurmaya başladı. Fakat, bu rakamlar 18 Temmuz’dan sonra meydana gelen 28.507 VAC yasakları ile berbaer 31.047 oyun yasakları ile birleşerek büyük bir artış yaşanmaya başladı.

Oyun Yasakları

Bu yasakların sayıları tipik günlük yasaklar içerisinde büyük bir sıçrama yapmış olsa bile, bir sonraki günün toplamına göre daha da çok azaldı. 19 Temmuz zamanın VAC, Steam ban üzerinde gelen 61.424 kişiyi engellemeye başladı. Oyun yasakları 27.402 sayısı ile bir önceki günden biraz daha az bulunuyordu. Bu durum, sadece bu ay boyunca toplam olarak VAC yasaklarının sayısını 120.520’ye çıktı. Bu sayı genel olarak her ayın sonunda anca ulaşan sayı olarak gözüküyor.

Ortaya çıkan bu durum, Steam’in tarihinde kayıt edilecek büyük VAC yasağı dalgası gibi görünmektedir. Yasaklama serisini hangi durumların tetiklediği tam bilinmese bile, platformda daha önce bilinmemiş olan ve pek çok Steam kullanıcısının yer aldığı bir çeşit hile yazılımının bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu hile ne şekilde olursa olsun, ilk dalga tarafından yakalanamayan herkesin gelecek zamanlarda VAC’ın yasağından etkilenebilecekleri anlamına gelmektedir.

Adil oynayan insanlar beklemelerinin yanında hilecilerin artık oyunlarda yer almadıkları ve özlenmeyecekleri kolayca söylenmektedir. Hatta Reddit platformunda bu yasak dalgasına adanmış bir subreddit yer almaktadır. Steam yasaklamalar için kanıt arıyorsanız, VAC tarafından yasaklanmış olan yüz binlerce dolar değerinde içeriğin bulunduğu söyleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu