Ekonomi

Stagflasyon Nedir, Ekonomiye Etkileri Nelerdir?

Stagflasyon Nedir, Ekonomiye Etkileri Nelerdir? İngilizce daralma veya durgunluk anlamlarını taşıyan ‘stagnation’ ile ‘enflasyon’ anlamına gelen ‘inflation’ kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşan ‘stagflasyon’, iktisadi yaşamda hem enflasyon hem de durgunluk yaşandığı zaman dilimlerini tanımlamak amacıyla kullanılır.

Stagflasyon Nedir, Ekonomiye Etkileri Nelerdir? Bu iki kavramın birbirlerini yakından etkilediğini ve geliştirdiğini söylememiz mümkündür. İşte konuyla ilgili merak edilen detaylar..

Stagflasyon Nedir?

Genel itibarıyla stagflasyon, bir ülkede bir taraftan enflasyonun yaşanması diğer taraftan ise piyasalarda durgunluğun hakim olduğu durumu ifade etmek açısından kullanılan ekonomik bir terimdir.

Bu duruma, ülke açısından bakıldığında çok ciddi ekonomik bir problem ortaya çıkarırken, diğer taraftan önemli ölçüde işsizlik problemini yaşanmasına sebep olur. Bu açıdan bakıldığında dış ticarette ihracatında düşüş yaşanması ile birlikte ithalatın yükselmesi ülkede çok önemli bir sarsıntıyı meydana getirir. Stagflasyon durumuna geçiş yapan ülkede, iktisadi açıdan bakıldığında sağlıksız bir durum oluşur. 1973 seni sildi Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan kriz, stagflasyona örnek verilebilir. O zamanlar petrol krizinde ABD Merkez Bankası’nın yüksek enflasyon ile yüksek işsizlik ortamında enflasyon ile mücadele açısından faizleri hızlı bir şekilde arttırması, ABD ekonomisini stagflasyon ortamına iten en büyük faktör olarak ele alınır.

Stagflasyon’un Ekonomi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Herhangi bir ülkede ekonomi açısından stagflasyon oluştuğu zaman, uluslararası arenada ve ülke içerisindeki toplumsal ve bireysel problemler meydana gelebilir.

-İhracatı düşüşe geçerken diğer taraftan ithalatın oranında artış izlenir,

-Ülke ekonomisinde çok ciddi bir durgunluk meydana gelir,

-İktisadi büyüme ortamı bir türlü oluşamaz,

-Enflasyon rakamları devamlı yukarı doğru yükselmeye devam eder,

-Ülke genelinde çok ciddi manada işsizlik problemi yaşanır.

Stagflasyon yaşayan ülkeler, ekonomik açıdan doğru iktisadi politikalar uygulamak suretiyle enflasyonu durdurmaya çalışırken diğer taraftan işsizliğin artışının önüne geçme hususunda mücadele verir.

Stagflasyonu Önlemek Amacıyla Yapılması Gerekenler

Genel itibariyle stagflasyonun önüne geçmek veya durdurmak doğrultusunda hükümetler iki değişik unsuru ön plana çıkarır. Bunlardan birincisi enflasyonla mücadele etmektir. Yürütülen ekonomik politikalar açısından önce enflasyonun önüne geçilmeye çalışılır. Bununla beraber diğer taraftan iktisadi yaşamı hayata geçirecek ekonomik paketler doğrultusunda çeşitli politikalar uygulanır her ne kadar da böyle bir durum, o kadar kolay çözülecek bir problem olmaz ise de zaman içinde bazı uygulamalar problemi azaltabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu