Dekorasyon

Ses Yalıtımı Nedir? Ses Yalıtımlı Oda Nasıl Yapılır?

Ses Yalıtımı Nedir? Ses Yalıtımlı Oda Nasıl Yapılır? Sorusuna cevap vereceğimiz bu yazımızda, malzemeleri ve nasıl daha sessiz bir ortam oluşturabileceğiniz ile ilgili ufak tüyolar da vereceğiz.

Ses Yalıtımı Nedir? Ses Yalıtımlı Oda Nasıl Yapılır? sorusu sessiz ortam oluşturmak isteyen ev ve ofis kullanıcıları için önemli bir soru. Normalde sinema salonları veya otel gibi yerlerde profesyonel olarak yapılan ses yalıtımı çok ucuz malzemeler veya neredeyse maliyetsiz bir şekilde sesi minimuma indirmenize yardımcı olacaktır.

Duvarlara Ses Yalıtımı

Duvarlara ses yalıtımı yapmak birçok şekilde gerçekleştirilebilir.

Akustik perde gibi ses yalıtımı için özel üretilmiş perdeler kullanabiliriz. Daha kolay ve maliyetsiz bir yöntem ise duvarlara aralarında olabildiğince boşluk kalmayacak şekilde kalın battaniyeleri duvara monte etmek olabilir. Duvarlara duvarların neredeyse tamamını kaplayacak raf yapmak ve içlerini aralarında hiç boşluk kalmayacak şekilde kitapla doldurarak hem şık hem de sessiz bir ortam oluşturmak kolay. Tamamen duvar yalıtımı için üretilen akustik sünger panelleri duvara yapıştırabilir veya kendinden yapışkanlı paneller kullanarak birazcık maliyet ile ciddi bir yalıtım saplayabilirsiniz. Ayrıca aşırı sallanan raf ve dolapları duvara sabitlemek veya kapı altı boşluklarını kapatarak hem ısı hem ses yalıtımını arttırabiliriz.

Yerlere Ve Tavana Ses Yalıtımı

Tavan ve zemine ses yalıtımı da aynı duvarlara yapılan yalıttım fikirleri gibi profesyonel malzemeler veya evdeki malzemeler ile kolayca yapılabilir.

Yerler için tamamen ses yalıtımları için özel tasarlanan paspas veya halılar kullanılabilir veya kalın kilim veya halılar alt kattan gelen sesleri azaltmaya yardımcı olabilir. Tabi ki evin dört bir duvar ve yüzeyine ses yalıtımı yapmak veya daha kalın bir malzemeden yapmak bazen her problemi çözmeye yetmiyor. Yine bir teknoloji harikası inşaat sektörü sayesinde tavan için de yapılabilecek ekstra yalıtım süngerleri bulunuyor.

Odadaki Bütün Delikleri Kapatmak

Odadaki sesi azaltmanın yöntemleri ve yollarından biri de odadaki en küçük delik ve açığı da kapatmak. Bunun için yalıtım silikonları veya delik doldurucu alçı malzemeleri kullanabiliriz. Odada dışardan gelebilecek herhangi bir sesin gireceği delik de olmayınca ortamınız sessiz olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu