Sağlık

Sarımsak Dost Mu Düşman mı? Sarımsağın Faydaları ve Zararları

Sarımsağın yararları ve zararları tüketilmesi gereken besinleri doğru miktarda seçebilmek adına önemlidir. Her gıdanın tüketim miktarına ekstra önem vermelisiniz.

Sarımsağın yararları ve zararları sarımsak dost mu düşman mı diyorsanız bitkiyi iyi şekilde ele almanız gerekmektedir. Kendisindeki faydalar ve ekstra zararlı olduğu durumları dikkate alarak önlem de oluşturmanız mümkündür.

Sarımsağın Faydaları Nelere İyi Gelir?

Fiziksel ve sinirsel açıdan sarımsak faydaları tarihin eski dönemlerinden beri önem kazanan bir durumdur. Genelde faydası olan bu zengin içerikli bitkiden birçok alanda yararlanabilirsiniz.

1-Sarımsağın Cinselliğe Faydaları

Sarımsaklı yiyecekler, vücuttaki sinir sisteminin sakinleşmesine katkıda bulunarak cinsel isteğin artışını sağlar. Rahatlatıcı etkisi olduğu için isteksizlikle mücadele edenler için kolaylaştırıcı bir etki yapabilir.

2-Sigara Tiryakilerine Sarımsağın Faydaları

Keskin ve doyurucu bir tadı olması nedeniyle sigara tiryakileri sarımsak tüketerek bağımlılık ihtiyaçlarını azaltabilir. Keskin kokusu sayesinde nikotin ihtiyacınızı azaltmış olursunuz.

3-Pişmiş Sarımsak-Taze Sarımsak Faydaları

Sarımsak pişmiş halde tüketildiğinde A, B1 ve C vitaminleri yönünden eksiklikleri olanlar faydalanabilir. Allicin sayesinde zararlı hücrelerle mücadelede önemli bir etki sağlar. Tansiyonu düşürme etkisi olan sarımsağı, abartılı miktarlardan kaçınarak kullanabilirsiniz. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak vücudunuzdaki iltihabın atılmasına katkı sağlar. Mesane iltihabında da düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Sarımsak yutmanın faydaları arasında en etkili çözümlerden biri kanser tedavisine destektir. Bağışıklık sisteminizin düzenli olarak güçleneceği durumlar size ek katkı sağlar. Çiğ tüketimi daha etkili bir kullanım için önerilir.

Sarımsağın Zararları | Erkeklerde Fazla Sarımsak Tüketiminin Zararları

Sarımsak çok sayıda tüketmek tansiyonunuzun çok düşmesine neden olabildiği için aniden halsizlik fenalık geçirme hissi olabilir. Sarımsak yutmak abartıldığında aşırı uyku hali yapabilir. Gün içinde alacağınız verimin azalmasına neden olur. Cinsiyet olarak erkeklerde sarımsak tüketiminin abartılması, tansiyona bağlı cinsel isteksizlik nedeni olabilir.

Sarımsak zararları sıralanırsa şu eklemeler de yapılabilir;

  • Midede ağrı ve ciltte kaşıntı olabilir.
  • Baş ağrısı sorunu ile sıkça karşılaşılır.
  • Kan inceltici ilaç kullananlarda ekstra inceltici etki yapabilir.
  • Görüş alanında kısıtlamaya ve dengesizliklere neden olabilir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu