Yaşam

Salçanın Küflenmesini İstemiyorsanız Bunu Yapın

Yemeklerin vazgeçilmez malzemeleri arasında yer alan salça doğru şekilde muhafaza edilmediğinde bir süre sonra küf yapmaktadır. Uzun süre kullanım için salçanın küflenmesine karşı önlem alınmalı, bazı püf noktalara dikkat edilmelidir. Küflenme genellikle dışarıdan hazır olarak alınan salçalarda daha sık yaşanmakta, ev yapımı salçalarda pek fazla görülmemektedir.

Salçanın küflenmemesi için öncelikle cam kavanozda muhafaza edilmelidir. Teneke kutularda bulunan salça daha kısa süre içerisinde küflenmektedir. Dışarıda hazır olarak cam kavanozda salça satılmaktadır. Ancak bunlarda bulunamıyorsa teneke kutu salça alınıp cam kavanoza koyularak da saklanabilir. Böylelikle domates ya da biber salçası daha uzun süre sağlıklı şekilde kullanılmaktadır.

Salçanın Küflenmesini İstemiyorsanız Bunu Yapın 1Salçanın Küflenmesi Nasıl Önlenir?

Küflenmeyi ve ziyan olmayı önlemek için salça küçük kutularda satın alınmalıdır. Böylelikle kısa süre içerisinde salça tüketilmekte ve küf gibi olumsuz durumlar ortaya çıkmamaktadır.

Kullanılmaya başlandıktan sonra salçanın içerisine sıvı yağ ilave edilmelidir. Çok fazla olmayacak şekilde koyulan sıvı yağ salçanın üzerinde donmakta ve küflenmeye engel olmaktadır. Hemen kullanılmayacak olan salçaları uzun süre saklamak için bir miktar katı yağ eritilerek salçanın üzerine dökülür. Donan katı yağ salçanın küflenmesini önlemektedir. Fazla salça olduğunda bu salçayı küçük buzdolabı poşetlerine bölerek kullanmak da mümkündür. Poşetlenmiş salça buzdolabının buzluk kısmına atılarak dondurulabilir. İhtiyaç duyulduğunda oradan çıkarılıp kullanılabilmektedir.

Salçanın Küflenmesini Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

Salçanın bulunduğu kavanozun hava alması onun çabuk küflenmesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı salça kavanozunun hava almamasına özen gösterilmelidir. Bu sayede hem domates hem de biber salçası uzun süre saklanmakta ve küfsüz şekilde kullanılabilmektedir. Doğru saklama koşullarına dikkat edildiği takdirde salçanın küflenmesini önlemek mümkün hale gelmektedir. Önemli olan nokta püf noktalarını dikkate almaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu