Sağlık

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Sağlıklı Uyku Kuralları

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Sağlıklı Uyku Kuralları Nelerdir? Sağlıklı bir yaşamın, sağlıklı bir uykudan geçtiğini belirten uzmanlar, hem stresli hem de yoğurucu geçen bir günün arkasından, keyifli bir uyku gerekmektedir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Sağlıklı Uyku Kuralları Nelerdir? Bedenin dinlenmesi ve daha dinç bir görünüm kazanması, sağlıklı uyku sayesinde olabilmektedir. Kusursuz bir uykunun, sağlık özelliği içermesi için bazen gidip te yatağa uzanmak yeterli olmayabilmektedir. Sabah, değerlerini yeniden kazanmış olan vücudun, aynı zamanda dinlenmiş, dinç ve de keyifli bir şekilde uyanmak, uykudan önce yapılacak rutinlere bağlıdır.

Sağlıklı bir uyku, uykudan önce yapılacak sağlık rutinleri sayesinde kazanılmaktadır. Günde yedi ila sekiz saat arasında uyumanın, sağlık açısından çok fazla yararları bulunmaktadır. Öncelikle ilk yapılacak rutin, uyku öncesinde zihnin boşaltılmasıdır. Bu sayede bedenin rahatlamasının sağlanması, önem arz etmektedir.

Sabah Banyosu Rutini

Beden, gün içerisinde oldukça fazla yorulmaktadır. Bir yanda iş hayatı, diğer yanda özel hayat, beraberinde stresin de getirdiği yorgunluk, sağlık için tehlike demektir. Beldenin yorgun yapısına, günün stresi de ilave edildiğinde, uyku güçleşe bilmektedir. Metabolizmanın rahatlaması için günün stresinin atılması gerekmektedir. Günün stresinin atılabilmesi için de, uykudan önce ılık bir duş yapılması, hem sağlıklı hem de huzurlu bir uyku sağlamaktadır.

Esneme Hareketi Rutini

Uyku öncesinde beden, rahatlamak istemektedir. Rahatlama da, uyku için çok önemlidir. Bedenin uykuya hazırlanması için rahatlatılması öncesinde ılık bir duş alınması bazen tek başına yeterli olamamaktadır. Bedeni rahatlatmak ve de uykuya hazırlamak adına ılık bir duşun alınmasından ötesinde şeylere ihtiyaç bulunmaktadır. Gece insan doğası gereği, istirahat vaktidir.

Vücudu, dinlenme vaktinde rahatlatmak adına basit ve kolay içerikli birkaç hareketin yapılmasına gerek duyulmaktadır. Bedeni rahatlatan birkaç germe hareketi, aynı zamanda günün stresinden de uzaklaştıracaktır. Yapılan basit birkaç esneme hareketli sayesinde, kasların ve kemiklerin ısınması ile vücut gerginliği alınacaktır. Enerjisi ve gerginliği alınan vücut ta sağlıklı bir uyku için hazır demektir.

Bitki Çayları İle Gelen Rutin

İnsan metabolizması farklıdır. Kimi hemen uyurken, kimi de saatlerce uyuyamamaktadır. Bir türlü uyku gözüne girmeyen insanlar için bitki çaylarından faydalanmak önerilmektedir. Papatya çayı yahut ta melisa ile ıhlamur, uykudan önce rahatlatan bitki çaylarıdır. Uyku saati gelmeden en az bir saat öncesinde, bitki çaylarının tüketilmesi sayesinde derin bir uyku çekilebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu