Güzellik

Rutinde Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri

Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, neler aranmalı, elde edilen sonuçlar ne demektir ve gerekli midir gibi tıbbi konularda ciddi sorular yaygınlaşmaktadır. Tam kan sayımı 112 – 508 ng/mL, Glikoz 75 – 106 mg/dL, Kolesterol(LDL) < 130 mg/dL, Kolesterol(HDL) < 160 mg/dL, Trigliserit 35 – 150 mg/dL gibi bazı kan değerleri kan testlerinde karşımıza çıkmaktadır. Bu değerler referans değerlerdir ve burada belirlenenlerden fazla ya da az belirlenen durumlar, bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Ne aranmalı sorusuna cevap için, risk gurubunda hangi noktada olunduğu bilinmelidir. Ailede diyabet, kalp ve tansiyon hastalıkların sık görülüyor ise, bu konular için testlere anlam biçilmelidir. Gerekliliği konusunda bir cevap aranıyor ise erken teşhisin hayat kurtarıcı olduğu bilinmelidir.

Rutin Sağlık Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri

Genel olarak her cins ve yaşta düzenli olarak yılda 1 rutin sağlık kontrolüne gitmek gerekmektedir. Elde edilen bilgiler ne gibi sorunların oluşabileceğine ışık tutar ve o konuda erken tedaviler sağlanabilir. En önemli erken teşhis, kanser vakalarında yararlı olmaktadır. Tansiyon ve kalp hastalıklarının ileri seviyede olanları hariç, ömür boyu düzenli ilaç kullanımı ile bir miktar konforsuzlukla yaşanabilir. Ancak, kanser için bu şekilde bir imkan her zaman bulunamayabilmektedir. Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, konusunda, bazı sorunların doğumdan itibaren oluştuğu fark edilmiş ise doktor tavsiyesi şeklinde düzenli olarak yapılması uygundur.

Yaş ile İlgili Sağlık Sorunları

İlerleyen yaşın kadın ve erkelere getirdiği işime, görme, kas ve iskelet sistemi, sindirim sistemi ve kanser türevleri gibi sorunlar için, ileri seviyelere oluşmadan önlem almak gerekir. Rutin sağlık kontrolleri ile hangi yaşta olunursa olunsun, erken tanı ve tedavi ile daha konforlu bir yaşam sürülebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu