Ekonomi

Risksiz Yatırım Türleri Nelerdir

Kredi notu konularının dışında kalan risksiz yatırım türleri mevcuttur. Hesapta bulunan parayı kaybettirmeden yatırım yapılan bir yatırım türü mevcut bulunmaktadır.

En çok tercih edilen türlerden biri vadeli mevduat yöntemidir. Adından da anlaşıldığı gibi paranızı belli bir süre içinde çekmemeniz gerekiyor. Vadeyi bozmamanız gerekli kısacası. Böylece her ay faiz yatar ve siz de faizi çekebilirsiniz ancak anapara süre geçene kadar hesapta kalır.

Diğer bir yöntem ise bono ve tahvil alımlarıdır. Aynı şekilde vade süresinin sonuna kadar anaparayı çekemezsiniz.

Bu şekilde yatırım yapmayı düşünüyorsanız paranızı kaybetmezsiniz ancak düşündüğünüz kadar faiz de sağlamayabilir. Enflasyon etkisine bağlı olan bono ve tahviller, yeteri kadar getiri sağlamayabilir.

Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Alabilirim

Günümüzde pek çok banka kredi notu düşük olan kişilerin de hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktadır. Tüketicinin bankaya gösterebileceği teminat ya da ipotek karşılığında talep edilen kredi tutarını öğrenmesi mümkün olmaktadır.

Kredi notu sorgulaması yapıldığında düşük çıkıyor ise, fakat aylık gelir durumu iyi ise kredi kullanımına olanak sağlanır. Ayrıca kredi notu iyi olan bir kişi, kredi alacak kişiye kefil olursa da kredi başvurusu onaylanır.

Kredi notlarının değerlendirilmesi bankalara göre farklılık göstermektedir. Düşük kredi notuna sahipseniz ve bir bankaya başvuru yaptığınızda olumsuz yanıt gelirken diğer bankadan başvuru sonucu olumlu bir yanıt gelebilmektedir. Yani talep ettiğiniz krediyi kullanabiliyor olabilirsiniz.

Kredi Notum En Az Kaç Olmalı

Bankalar ürün ve hizmetlerinden yararlanırken tüketicilerin ilk kredi notu öğrenme işlemini yapıp, tüketicilerin kredi notlarını öğrenirler ve gelir durumlarına bakarlar.

Bankaların talep etmiş olduğu kredi notu skorajının belli puan aralığında olması gerekir. Bu nedenle kredi notunuzun kaç olması gerektiğini düşünüyorsunuz. Fakat net bir sonuç mevcut değildir. Çünkü bankaların kredi notu skorajı değişkenlik göstermektedir.

Kredi notu 0 ve 1900 puanı aralığında mevcuttur. Ayrıca bazı renkler de kullanılmaktadır. 0 – 799 kırmızı çok riskli, 800 – 1299 turuncu orta riskli, 1300 – 1499 sarı az riskli, 1500 – 1699 açık yeşil iyi, 1700 – 1900 koyu yeşil en az risksiz müşteriyi ifade etmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu