Sağlık

Oyuncak Seçiminde Yaşın Önemi

Çocukların gelişimi için yaşa göre oyuncak seçimi son derece önemlidir. Bu nedenle de aileler çocukları için en doğru oyuncağı tercih etmek ister.

0 – 1 Yaş Arası Oyuncak Seçimi

Çocuklar için oyuncak seçimi konusunda ilk bir yaş oldukça önemlidir. Çocuklar dünyaya geldikten sonra hızlı bir şekilde uyum sağlamaya ve dünyayı keşfetmeye çalışır. Çocukların dünyayı keşfetmesi sırasında da oyuncaklar oldukça önemlidir. Hem el göz koordinasyonunun oluşmasında hem de zihinsel gelişimin sağlanmasında seçilen oyuncaklar son derece önemlidir.

0 – 1 yaş arası öncelikle çocuklar diş sorunu ile uğraşırlar. Bu nedenle de aileler dişlerindeki kaşıntıyı giderecek hijyenik oyuncaklar tercih etmelidir. Daha sonra emekleme ve yürüme aşamasında çocuklara yardımcı oyuncaklara yönelmek gerekir. Özellikle emekleme aşamasında aileler yumuşak oyuncakları tercih eder.

0 – 1 yaş arasında sesler ve renkli objeler dikkatini çeker. Bu durum çocukların zihinsel gelişimi noktasında da oldukça önemlidir. Bu nedenle de ses çıkaran oyuncakları bu dönemde çocuklarınız için tercih edebilirsiniz. İtme gerektiren oyuncaklar da özellikle yürüyen çocukların fiziksel gelişimlerini olumlu yönde arttırır. 0 – 1 yaş arası oyuncak seçimi sırasında tüm ürünlerin çocuk sağlığını tehlikeye atmayan malzemelerden üretildiğinden emin olmak gerekir.

2 – 3 Yaş Oyuncak Seçimi

2 yaşından itibaren artık çocuklar oyun oynamayı tam anlamı ile keşfetmeye başlar. Bu nedenle de çocuklara oyun kurabileceği oyuncakları seçebilirsiniz. Yapmanız gereken en önemli şey çocukların el kaslarını kullanabileceği ve parçaları birleştireceği oyuncaklara yönelmesini sağlamaktır. Bu nedenle de tamir aletleri tercih edebilirsiniz. Ya da kız çocukları için evcilik malzemeleri de onların gelişimleri noktasında son derece önemlidir. 2 – 3 yaş arası oyuncak seçimi için hayvanlardan oluşan maketleri de tercih edebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu