Sağlık

Okullardaki Ölümcül Tehlike

Okullarda öğrencilerin içli dışlı olduğu helyum gazı risk taşıyor. Eğlence amaçlı bu gazla dolu balonlar ölüme yol açabiliyor.

Uçan balonlar eğlence için süsleme amaçlı şekilde kullanılabiliyor sesi tizleştirmesi ile de sıkça kullanılan helyum gazı çocuklar tarafından solunduğu zaman sağlık bakımından risk taşıyor. Uzmanlar da bu konuda yaptıkları açıklamalarda bu gazların zehirli olmamasının yanıltıcı olabildiği belirtiliyor.

Yanıcı Olmaması Şaşırtabiliyor

Uçan balonların içerisinde helyum gazı bulunuyor ve bu gaz hidrojenden sonra en hafif olma özelliğine sahip. Zaten şişirmede kullanımının da nedeni bu özelliği. Bu gazlar herhangi bir yanma, patlama, zehir özelliği taşımıyor.  Fakat bu gazların bu özelliğinin olması hiç risk olmadığı anlamına gelmiyor. Bu gazlar, boğucu olma riski taşıyor.  Yani helyum gazı okullarda bu bilgi de dikkate alınarak kullanılması gereken bir eğlence aracı.

Hayati Organları Durma Riski

İçe çekildiği zaman sesi değiştiren helyum gazı insanlar için oldukça eğlenceli bir gaz ve tiz çıkan ses nedeniyle birçok yerde kullanıldığı biliniyor. Kombik ve eğlenceli olması, kullanımı ile ilgili herhangi bir uyarının olmaması birtakım sorun potansiyellerini de barındırıyor. Çok üzerinde durulmasa da bu helyum gazı  çocuklar için bir risk teşkil edebiliyor. Bu risk de boğulma riski olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle çok sık şekilde kullanımı başlayan helyum gazı,tiz sesler çıkarırken çocukların da etkili bir eğlence kaynağı olabiliyor. Ancak çok aktif bir gaz olan helyum, oksijen alımını engelleyebiliyor. Aniden oksijensiz kalan bu çocuklar da birden nöbet geçirebiliyor. Bayılma ile kendini gösteren bu durum bazen ayaktayken birden düşme gibi nedenlerle yaralanmalara da neden olabiliyor. Ayrıca bazı durumlarda daha da ciddi sorunlara neden olabilmekte. Helyum gazı organları durdurma ve ölümle sonuçlanma riski de taşıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu