Ekonomi

Neden Ekonomi Bilmelisiniz?

Ekonomi bilimi sadece mesleki bilgi sahibi olan kişiler için değil herkes için önemlidir. Ev bütçesinden para yönetimine, yatırımlardan okul masraflarına kadar her alanda önemli olan ekonomi, insan yaşamının bir parçasıdır. Çok kazanmak ya da az kazanmak ayırt edilmeksizin doğru para kullanmayı insanlar, genelde başarılı birikimler ve gelir yönetimleri elde edebilmektedir.

Neden Ekonomik Değiliz?

İnsanların büyük bir kısmı, ihtiyacından fazlasını almaya eğilimli olduğu için israf yapıyor. Yani iki kişilik bir aile için 1 kilo domates almak fazla olabilir. Bu yüzden yarım kilo almakla işe başlamak belki de birçok açıdan doğru alışveriş yapmayı öğrenmeyi sağlayabilir. Giyim alışverişinde de aynı müsriflik söz konusu olduğu için aynı kıyafetin farklı renklerini almak yerine, bir tane kaliteli alıp eskiyene kadar giyinmek daha uygun olacaktır. Yani çöpe giden, bir kenarda kullanılmadan duran ürünleriniz varsa, alışveriş anlayışınızı değiştirerek ev ekonomisi konusunda bir adım atabilirsiniz.

Temel İhtiyaçların Doğru ve Yeterli Karşılanması

Temel ihtiyaçlarımız olan barınma, yeme-içme ve ısınma gibi konular dışında giyinme ihtiyacımız da belirli bir limit dahilindedir. Herkesin eğilimleri farklı olduğu için bir mala ödenen bedel de farklılaşacaktır. Bu yüzden maddi olarak yaptığımız harcamaları ele aldığımızda “gereksiz” olan her şeyin bize zarar olduğunu aklımızdan çıkarmamız gerekir. Çünkü masraflar ve maddi sorunlar ihtiyaç fazlası ürünlerin alınmasından kaynaklanıyor. Küçük detaylarla büyük karlar elde edebilirsiniz. Özellikle şehir yaşamı insanı dejenere ettiği için ihtiyacından çok alma eğilimi buradaki insanlarda görülüyor. Bu da bitmek bilmeyen bir borç yükü altına girilmesine neden olurken, söz konusu borçların ödenme stresi söz konusu olduğunda ise ciddi bir bunalım ve psikosomatik etki söz konusu olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu