Gebelik

Natürel Doğum Nedir?

Natürel doğum, anne adayının doğum sırasında kendine olduğu ve her dakikayı  tüm güzellikleri yaşadığı normal doğum şeklidir. Günümüzde farklı endişe ve korkulardan dolayı anne adayları tarafından çok tercih edilmese, tıbbı olarak en sağlıklı ve önerilen doğum şeklidir.

Natürel Doğum Öncesi Tavsiyeler

Hamilikte anne adayı, doğum ile ilgili her şeyi araştırarak, bilgi sahibi olmalıdır.  Doktor tarafından anne adayı, normal doğum ile ilgili yönlendirilmeli, gerekli görülürse normal doğum üzerine yazılmış kitapları okuması için yönlendirilmelidir. Doktoru ile sıcak ve samimi ilişkiler kuran anne adayları, gerekli güven ortamı doğacağı için doktorunun yönlendirmesine güvenerek doğru karar alacaktır.

Natürel Doğumda Yaşanılanlar

Normal diğer adıyla natürel doğum, en doğru seçim olarak anne ve bebeğini mutlu edecektir. Doğum sırasında her şey kendiliğinden gelişir, doktor gözetiminde anne adayına destek olunmalıdır.

Doğum geçilmeden önce, anne adayına kan testleri uygulanır. Test sonuçları beklenirken, bebek sürekli takip edilir. Anne adayının rahim ağzı açıklığı kontrol edilerek, doğum için gerekli sancıların başlayıp başlamadığı kontrol altındadır. Normal doğum sürecine dahil olmamak adına, suni sancı verilmez.  Suni sancı verilmesi, gerekli görülmezse verilmemelidir.

Natürel Doğum Aşamaları

Doğum aşamasında anne adayının, doğum süreci hakkında gerekli bilgiye sahip olması ve doğum egzersizleri hakkında bilgi sahibi olması natürel doğum sürecinin rahat olmasına yardımcı olmaktadır. Natürel doğum sancıları başladığı anda, anne adayı doğum masasına alınır ve doktorun yönlendirilmesi ise doğum süreci kendiliğinden gelişir. Gerekli görülen durumlarda, epizyotomi kesileri açılmalıdır.

Natürel Doğum Anı

Doğum egzersizleri desteği ile doğum kanalına girmiş olan bebek herhangi bir müdahaleye gerek kalmaksızın dünyaya gelir. Hemen anneni kucağına bırakılan bebek, duygusal bağ kurulması adına gereklidir. Artık anne ile bebek birbirlerine karşı yoğun duygular içerisnde bağlanmıştır. Normal yni natürel doğum için babaların katılması da aile olma adına tavsiye edilir. Natürel doğum sayesinde bebek, ciğerlerinde bulunan suları kolaylıkla çıkarıp, rahat nefes alabilmektedir. Bu nedenle de natürel doğum, en sağlıklı doğum şekli olarak tercih edilir.

Natürel Doğum Sonrası

Natürel doğum sonrası, anne 24 saat içerisinde taburcu edilir ki anne hemen kendine gelip, ayaklanabilir durumda bebeği ile ilgilenebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu