Güzellik

MS Hastalığı Tanı Yöntemleri Nelerdir?

MS Hastalığı Tanı Yöntemleri

MS hastalığının tanısı basit bir muayene ile konulamamaktadır. Hastanın dikkatlice öyküsünü almak,bazı labaoratuvar yöntemleri ve sinir sistemi muayenesi ile teşhis konulabilmektedir. Eğer hasta tek atak geçirdi ise 2-5 yıl arasında ikinci bir atak geçirmesi beklenir. MS hastalığının teşhisinde en önemli yontemlerden biri Manyetik Rezonans ile Görüntüleme yöntemidir. Bu yöntem beyaz cevheri çok iyi görüntülemektedir. Beyin, sırt ve boyun MR’ ları çekilebilmektedir. Bu görüntüleme ile oluşan plaklar incelenir. Diğer bir yöntem ise çevreden gelen uyarılara beyinin ne derece algıladığını gösteren bir yöntemdir.

MS Hastalığı

Görsel, işitsel ve elektirik uyarısı ile yapılmaktadır. İlk teşhiste ve takipte kullanılan basit-ucuz bir yöntemdir. Son zamanlarda görsel uyarılmış potansiyellerin daha doğru bilgi verdiği düşünülmektedir. Bazı nörolojik hastalarda ise beyin omurilik sıvısı alınarak inceleme yapılmaktadır.MS ile karıştırılabilecek diğer hastalıklardan ayırt eder ve teşhis konulmasına yarıdmcı olur. MS hastası bireyin beyin omurilik sıvısında artan protein değerini yansıtan proteinlere bakılarak teşhis edilir.

MS Hastalığının Tedavisi Nedir? 

MS hastalığının tedavisi bulunmamaktadır. Fakat oluşan şikayetleri azaltmak adına bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Oluşan ataklar için serum içerisine megadoz kortizon 5-7 gün süre ile verilir. Bu tedavi sırasında şeker ve tuz kontrollü diyetler uygulanır. Hasta tedavi ile ataktan hızlı bir şekilde çıkabilir veya yanıt vermeyedebilir. MS’ li hastalar 2 atak geçirdikten sonra en az 2 yıl süreli uygulanan tedavilere başlanır. Bu tedaviler en azından hastalığın ilerlemesini belirli bir oranda durdurabilmektedir. Bu grup içerisinde beta-interferonlar, glatiramer asetat gibi birinci basamak tedaviler uygulanır. Bu tedavilere rağmen hasta atak geçiriyorsa natalizumab uygulanır.

 

MS hastalığının tedavisi
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu