Güzellik

Mevsimsel Geçişlerdeki Kızarıklık ve Kepeklenme Sorunu

Mevsimsel Geçişlerdeki Kızarıklık ve Kepeklenme Sorunu! Mevsimsel geçiş yaşayan insanlar ciltlerinde kızarıklık, kepeklenme ya da kaşıntı gibi sorunlar yaşamaktadır.

Mevsimsel Geçişlerdeki Kızarıklık ve Kepeklenme Sorunu! Mevsimin oluşturduğu sıcaklık değerlerine bağlı olarak saç derisinde bazı rahatsızlıklar görülebilmektedir. Ayrıca hem yüzde hem de göğüs arasında pullanma da oluşabilmektedir. Bu da kepeklenme adı verilen Seboreik Dermatit rahatsızlığına neden olmaktadır. Bu rahatsızlık yetişkinlerde görülebildiği gibi bebeklerde de görülebilmektedir. İnsanları dış etkenlerden koruyan cilt, değişik nedenler ile bazı rahatsızlıklara da maruz kalabilmektedir.

Güzellikte Cildin Önemi

Ciltte görülen rahatsızlıklar da insanları güzellik anlamında etkilemektedir. Güzel görünmenin önünde bir engel olan bu rahatsızlıklar, ortadan kaldırılmak için çalışılmaktadır. Kış mevsiminin soğuk yapısı Bahar mevsimine geçişte cildi etkilemektedir. İnsanların güzel görülmesinde ciddi anlamda engel teşkil edenler bu rahatsızlık; saçların dışında kaşlarda, burun kenarlarında, göğüsün arkasındaki sırtın ortasında, kulaklarda ve vücut kıvrımlarının üstünde de görülebilmektedir. Kısacası yağ bezelerinin aktif olduğu yerlerde çıkabilmektedir.

Hastalığın tetikleyicisi olarak başta stres gösterilmektedir aynı zamanda mevsim geçişleri ve soğuk ile kuru hava da bu rahatsızlığın şiddetlenmesine ve deride görülen belirtilerin sıkılaşmasına katkıda bulunmaktadır. İnsanın güzel görünmesine katkı sunacak, sadece ev ortamında yapılabilecek uygulamalarla bu rahatsızlığın önüne geçilebilme imkanı da bulunmaktadır. İnsanların başlarında oluşan kepek sorunu ile alakalı kepek karşıtı kepek önleyici şampuanlar;

  • Çinko pirition,
  • Selenyum sülfit,
  • Ketokonazol,
  • Katran,
  • Salisilik asit gibi maddeler içeren şampuanlar da, sorunu önleyerek güzellik ve bakım konusunda fayda sağlamaktadır. Şampuan kullanılabildiği gibi kafa derisine zeytinyağı yahut da mineral özellikli yağlar sürerek rahatsızlık giderile bilmektedir. Kafaya sürülen yağlar birkaç saat bekletilmektedir. Ardından yıkanarak saç derisinin yumuşaması sağlanmaktadır. Bu rahatsızlığın ortaya çıkmaması için derinin nemli kalması gerekmektedir. Bunun için cildi nemlendirici kremler kullanılabildiği gibi kortikosteroid içiren kremler de uygulanabilmektedir.

Cilde Zararlı Maddelerden Uzak Durmak

Cilt üstünde ve özellikle saç derisinde görülen rahatsızlığın giderilmesi, rahatsızlığa yol açacak yahut da tetikleyecek maddelerin kullanılmamasına da bağlı bulunmaktadır. Bunun için saç şekillendirici kremlerden, saç spreyleri ile jölelerden kaçınılması gerekmektedir. Saç derisi dışında yüzde görülen kepeklenme yahut da pullanma, çay ağacı özü içerikli bitkisel destekle de düzene sokulabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu