Teknoloji

Metaverse Evren Teknolojisinin Çevreye Olan Etkisi

Metaverse Evren Teknolojisinin Çevreye Olan Etkisi! Pandemi dönemini bir bütün halinde dünya genelinde yaşanan sokağa çıkma kısıtlamasıyla atlatan insanlar, bu dönemde havaya zararlı özellikli ya sera gazı salınımı ya da fosil yakıt tüketiminden kaynaklanan kirleticilerin oranında azalma görülmüştü.

Metaverse Evren Teknolojisinin Çevreye Olan Etkisi! İnsanların yaşamına son zamanlarda dahil olan metaverse evreni de, bu tercih neticesinde keyfi olarak eve kapanma durumunu değiştirmektedir.

Dijital Evrenin 3 Boyutlu Olanı

3 boyutlu dijital evren olan metaverse, öncelikle dijital gerçeklik gözlüğü olmadan giriş yapılamayan bir sisteme sahiptir. Sanal gerçeklik gözlüğünün yanı sıra dijital gerçeklik cihazı da, giriş yapmak için gerekli donanımlardır. Ortamında hem sergi alanları hem restoranlar hem de müzeler bulunan bu dijital dünya, bir yandan şekillenirken diğer yandan da ilgiyi her geçen gün üstüne çekmektedir.

Son nesil teknoloji olan metaverse evreni, sisteminde gezinti yapmak isteyenleri eve bağlanmaktadır. Evden dışarı çıkma ihtiyacını ortadan kaldıran sistemin kullanımı için kapalı alan ortamı içerisinde sadece dijital gerçeklik donanımlarının kullanılması yeterli olmaktadır. Dijital dünya içerisinde yapılmak istenen gezintileri ile toplantılar ve görüşmeler, bu ortam sayesinde mümkün olmaktadır.

Metaverse evrenini tarif ederken, internette sörf yapılmanın ete kemiğe bürünmüş ve bizatihi içine girilmiş hali olarak tasvir edilmektedir. Dijital dünyada sanki içinde imiş gibi dolaşma fırsatı veren teknolojik gelişme, ev gibi kapalı ortamlarda çalışan donanımları sayesinde insanları dışarı çıkmamaya eğimli hale dönüştürmektedir. Aynı zamanda da, sistemine dair ihtiyaçları da peşinden getirmektedir.

Doğal Çevreye Küresel Ölçekte Etki

Yeni nesil bu dijital dünya, doğaya ve çevreye olası etkileri nedeniyle tartışma konusu olmaktadır. Ulaşım kaynağı başta olmak üzere, hem soğutma hem ısınma hem da aydınlatma temel tabanlı enerji tüketimi sonucu doğurmaktadır. Bu tüketimde bir yanda kükürt dioksit diğer yanda parçacık maddelerin kirletici özellikli salınımını hızlandırmaktadır.

Kirletici sorunların, gerek dış gerekse de iç ortamlarda kontrol altına alınması zorunluluğu doğmaktadır. Yeni nesil metaverse dijital dünyası, özellikle iç ortamlardaki hava kalitesini düşürmektedir. Mekanların nem ile karbondioksit konsantrasyonları, insan sağlığını etkilemeyecek düzeyde olması gerekmektedir. Aksi her durumun yaşamı tehdit eder konumda olacağı uyarısında bulunulmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu