Sağlık

Maydanozun Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Maydanozun Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Yeşillikler arasında en sağlıklı yiyecek olan maydanoz tüm hastalıklara ilaç niyetindedir.

Maydanozun Faydaları Nelerdir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Yetiştiricilik bakımından asırlar öncesine dayanan maydanoz, Eski Yunanlılar tarafından çok kutsal bir yiyecek olarak görülmüştür. Bu makalemizde maydanozun sayısız faydalarından söz edeceğiz.

Maydanoz Nedir?

Sebzeler kategorisinde yer almakta olan maydanoz, genellikle faydaları ile bilinmekte olan bir yiyecektir. Asırlar öncesinden beri yetiştirilmeye başlanan bu yeşillik Eski Yunanlılar tarafından çok kutsal kabul edilmiş ve faydalarından çokça yararlanılmıştır. Salatalarımızın göz bebeği olan maydanozu, Romalılar ilk defa yiyecekleri süslemek için kullanmışlardır. Maydanozun sayısız faydasını bilmeyen insanlar, maydanozu değerli bir besin olarak ne yazık ki görmemektedir. A,C ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan maydanoz, düşük kaloriye sahip olmasından dolayı çoğu diyetlerde yer alan bir besindir. Akdeniz yöresine ait olan bu besinin pek çok farklı tüketilme tarzı mevcuttur. Sağlığa faydalarını bilen pek çok kişi maydanozu kaynatıp suyunu çay niyetine içmektedir. Gün içinde bir tutam maydanoz yemek, insanın günlük C vitamini ve demir ihtiyaçlarını fazlasıyla gidermektedir.

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

İdrar söktürücü yeteneğinin olması, eklem ağrısı çeken insanlara iyi gelmesi, kemiklere fayda sağlaması maydanozun faydalarından sadece birkaçıdır. Harika bir vitamin kaynağı olan maydanozun faydalarına bir göz atalım:

1-Kanser Rahatsızlığına Karşı Korur

Amerika’nın Minnesota şehrinde yapılan bir araştırmaya göre, içerisinde bulunan myristicin isimli bileşiğin kansere karşı büyük bir koruma sağladığı fark edilmiştir.

2-Şeker Rahatsızlıkları İçin fayda Sağlar

Türkiye’de yapılan bir çalışmaya göre, maydanozun kan şekeri miktarını azalttığı görülmüştür. Bunun sonucunda şeker hastalığı sorunu yaşayan insanlar için çok faydalı olduğu kanısına varılmıştır.

3-Kemikler İçin Faydalıdır

Maydanoz, romatizma ve osteoporoz gibi kemik hastalıklarına iyi gelen bir besindir. Osteoporoz, kemik yapılarında homosistein ismi verilen bir aminoasit sebebiyle kalsiyumun bitmesiyle oluşur.

4-Vücuttaki Ödemi Atar

Ödem bir insanın vücudunun normal durumlarda tutulması gerekenden çok daha fazla miktarda sıvı barındırması durumudur. Bu sıvılar o bölgede birikerek vücutta şişme yapar. Ödem oluşumlarını önlemek için birkaç tatlı kaşığı maydanoz suyu tüketimi vücudunuzdaki ödemi dışarı atarak sizlere bir rahatlama sağlar.

5-Böbrek Taşlarına Karşı Fayda Sağlar

Yeterli maydanoz tüketimi böbrek taşı oluşumunu engeller ve ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarına fayda sağlar. Böbrek taşlarına karşı maydanoz kökleri kaynayan suya eklenir. Su önce süzülür ve ılıştıktan sonra içilir. Günlük olarak tüketilen maydanoz suları böbrek taşlarına karşı etkili bir çözümdür.

Maydanozun faydalarını kısaca özetlemek gerekirse;

-Şeker hastalığı için yararlı bir besindir

-Kanser hastalıklarına karşı güçlü koruma sağlar

-Kemikler için oldukça yararlı bir yiyecektir

-Vücutta oluşan ödemi atar

-Böbrek taşı oluşumuna fayda sağlar

-Tırnak iltihabına yarar sağlar

-Kansızlığı giderir

-Bağışıklık sistemini iyileştirir ve güçlendirir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu