Sağlık

Lösemi Nedir? Lösemi Tedavisi Ve Lösemi Türleri

Lösemi Nedir? Lösemi Tedavisi Ve Lösemi Türleri nelerdir? Lösemi tedavisi ve lösemi türleri tıp dünyasında sürekli olarak araştırılıyor. Lösemi hastalığı her türde da hastanın tedavisi sürecinde başarı şansı bulunur.

Lösemi Nedir? Lösemi Tedavisi Ve Lösemi Türleri nelerdir? Lösemi hastalıkları tıp dünyasında geniş bir alana yayılmıştır. Çünkü günümüzde lösemi hastalığı oldukça sık görülen bir hastalık haline geldi. İnsanlar; farklı nedenlerle lösemi hastalığına yakalanmaktadırlar. İnsan vücut sisteminde beyaz kan hücreleri yer alıyor. Tıp biliminde beyan kan hücrelerinde denk gelinen kanser hastalığının adı; lösemidir.

Lösemi hastalığı genel olarak tam ve kesin bir neden bulunmuyor. Bu durum lösemi hastası türüne göre değişiyor. Lösemi; kişilerde farklı etkiler sunduğu gibi farklı dış etkenlerden tetiklenebilir. Genellikle lösemi hastalığının belirtilerinden bazıları şunlardır;

  • Vücudun bazı bölgelerinde oluşan morluklar
  • Kansızlığın yaşanması
  • Sürekli nedensiz kilo kaybı
  • Eklemlerde ya da kemiklerde ağrıların oluşması
  • Sürekli kendini halsiz olarak hissetme
  • Çocuk yaştakilerde sebepsiz olarak bacakların ağrıması

Lösemi Çeşitleri Nelerdir?

Lösemi hastalığında genel olarak belirli bir yaş kısıtlaması bulunmuyor. Lösemi hastalığına her yaş grubundan kişiler yakalanabilir. Ayrıca hastalık olarak lösemi; çeşitlidir. Çünkü hastalık kişilerin vücutlarında farklı tepkiler sunar. Tıp dünyası bu durumdan kaynaklı olarak lösemi hatalığını çeşitli şekillerde incelemeye alıyor.

Lösemi çeşitleri genel olarak iki ana gruba ayrılıyor. Bunlar; akut ve kronik lösemi çeşitleridir. Akut lösemi hastalığı; hastada hızlı olarak ilerler. Bu yüzden de hastalığın genel belirti çeşitleri kısa zamanda kendisini gösterir. Kronik lösemi türünde ise; hastalık yavaş ilerler. Bu yüzden de hastalığın tanısı zorlaşır. Çünkü belirti çeşitleri vücutta zaman içerisinde kendisini gösterir.

Lösemi Tedavisi Süreci

Lösemi hastalıkların tedavi sürecinin en kısa sürede başlanması gerekir. Çünkü hastalık ilerledikçe; hastalığın getirdiği zorluklarda artıyor. Bu yüzden de tanı sonra lösemi net haline geldiğinde; uzmanlar hemen tedavi sürecini başlatır.

Lösemi tedavi süreci ilk olarak; türünün belirlenmesi ile başlar. Lösemide türünün belirlenme süreci en önemli aşamadır. Aksi durumda yanlış tedavi ile hastalık daha çok ilerler. Lösemi türü genel olarak kan testleri ile belirlenir ve alanında uzman kişilerden yardım alınarak tedavi devam eder. Tedavi süreci genel olarak kişisel bir şekilde ilerler. Ama kemoterapi sürecini tüm lösemi hastaları yaşar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu