Gebelik

Lohusa Dönemine Özel Egzersiz Hareketleri

Ebeveynler lohusa dönemine özel egzersiz hareketleri ile hamilelik kilolarından kolayca kurtulabilir. Evde kolayca yapılan hareketler sayesinde bebeğinizin enerjisine daha kolay yetişebilirsiniz.

Lohusalık döneminde yapılan egzersiz hareketleri kişinin kaygılarından arınmasını sağlar. Ayrıca enerji ve zindelik vereceği için bebekle daha kolay iletişim kurulmasını sağlar. Hamilelikte yoga ve pilates gibi egzersizler yapan anne adayları bu dönemde çok daha kolay kilo verebilmektedir.

İlk günler kısa başlayan yürüyüşlerle toplarlanma sağlanabileceği gibi karın kaslarının çok zorlanmamasına da neden olabilir. Egzersizlerde başarıya ulaşmak için vajinal doğumda birkaç hafta sonra, sezaryen operasyonunda ise birkaç ay yeterli olacaktır. Yorgunluk baş edebilmenin en iyi yolu egzersiz yapmaktır. Egzersiz yapmak isteyenlerin “mutlu anneler sağlıklı annelerdir” ilkesini benimsediği için düzenli egzersiz hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan yararlı olduğunu bilir.

Lohusa Egzersizlerinin Yararları

Lohusa dönemindeki egzersizlerin amacı, hamilelik süresince aktif çalışmayan kasların hareketini sağlamaktır. Böylece vücut düzelir ve karın ve perine kasları güçlü hale gelir. Yağ yakımının sağlanması için yüksek kardiyo isteyen egzersizler yapılır. Koşu, bel ve bacak ağrıları, göğüs ağrıları için iyi bir egzersiz sağlayabilir. Peki lohusalık döneminde hangi egzersizler yapılabilir?

En Uygun Egzersizler

  • Kalın bir mat üzerinde yapılacak köprü hareketi, diyaframdan nefes alınarak 15 saniyelik setler şeklinde yapılabilir. Bacak ve dizlerinizi kırık ayak tabanlarıyla yere bastırıp karnınıza çekin. Dizlerinizin arasıda bir yumruk boşluk bırakarak derin solunum yapın.
  • Pelvik rocking ile pozisyonu bozmadan anterior tilt ve posterior tilt yapın.
  • Köprü hareketini daha uzun süre yapın ve kaslarınızı zorlayın.
  • Yarım mekik egzersiz yapın.
  • Ayak ve bacak egzersizleri bacaklarınızın güçlenmesini sağlayacaktır. Bu egzersizleri 3 set halinde yapın.
  • Esneme hareketleri yapmayı alışkanlık haline getirin.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu