Gebelik

KÜRTAJ

çocuk aldırma

KÜRTAJ

Halk dilinde  kürtaj” kelimesi olarak açılımı ise;  hamileliğin sonlandırılması Kürtaj işlemi, çocuk aldırma ”gibi ” ifadelerde kullanılmaktadır. Kürtaj hamileliğin sonlandırılmasının  yanı sıra  her hangi bir hastalığın teşhisi için   biyopsi veya tedavi amaçlı olarak da kullanılabilmektedir.

ideal kürtaj işlemi

Kürtaj İçin Doğru Zaman

Hamileliğin sonlandırılması bir diğer anlamıyla, istem dışı gelişen  hamileliğin sonlandırılması ya da tıbbi nedenlerden dolayı n dolayı  kürtaj gerekiyorsa fazla zaman kaybetmeden yapılmalıdır. Zaman kaybetmek yerine hamileliğin ilerlemeden bir an önce işlen  yaptırılmalıdır.  Çünkü ilerleyen hamileliklerde riskte arttıracağı için süresinin de sonuç  olarak  uzamasına ve olumsuzlukların görülme oranını da neden olacaktır.

ideal kürtaj işlemi

İstenmeyen Hamileliklerde Kürtaj

İstenmeyen hamilelikleri sonlandırması için en uygun dönem son adet tarihi baz alınarak 5-8 hafta arası yapılmalıdır.  Hamileliği 8-10 hafta arasında olanlar  bebek kesesi daha fazla büyümüş olduğundan Kürtaj işlemi sonrasında kanama ve ağrının daha fazla olabileceğini hatırlatmak isteriz. Bu nedenle  ideal kürtaj işlemi için dönem 5-8 haftalık arasında yapılmalıdır. Tıbben 10 haftalık üzeri hamileliklerde risk oranı yüksektir ve yasal değildir.

 

                                  

GEBELİK NASIL HESAPLANMALIDIR.

Hamileliğin Hesaplanmasında yapılan en büyük yanlışlık, hamileliğin muhtemel oluşma anı yani ilişkinin olduğu tarihe  göre yapılmasıdır. Bu hesaplama yöntemi tamamen yanlıştır. Hamileliğin hesaplanması ilişkinin olduğu tarihe göre değil adet tarihinin ilk gününe göre yapılmalıdır. Örneğin 1 Mayıs son adet tarihinin ilk günü ise 15  Haziranda da hamileliğin 6 haftasıdır. Bu nedenle hamilelik haftası doğru hesaplanmalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu