Anne-Bebek

Küçük Çocukların Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Küçük Çocukların Beslenmesi Nasıl Olmalı? 1 ile 3 yaş arası çocukların sağlıklı beslenmesi son derece önemlidir. Uzman hekimler 0-2 yaş arası çocukların anne sütü içmesini öneriyor. Ancak bazı annelerin sütü yeteri kadar olmayabiliyor. Bu süreçte devam sütü kullanmanızı önermekteyiz. Çünkü devam sütü, anne sütü ile eşdeğer özelliklere sahiptir.

Küçük çocukların beslenmesi nasıl olmalı? gibi benzeri sorular annelerin merak ettiği başlıca konulardan biridir. Öncelikle 1-3 yaş arası çocukların sağlıklı besinler tüketmesi son derece önemlidir. Çocuğunuza çikolata, cips, şeker vb. zararlı şeylerden uzak tutmalısınız. Bunun için en başta ipler sizde olmalıdır. Aksi taktirde çocuğunuz küçük yaşlarsa bunların tadına bakar ise önüne geçilmez bir hal alır. Çocuklarınıza gün içerisinde atıştırmalıklar vermek istiyorsanız kendinizin sağlıklı kekler, krakerler ve kurabiyeler yapmanızı önermekteyiz. Bunların yanı sıra çocuklarınızın yanında sizler de abu cubur yememelisiniz. Bu konuda çocuklarınıza örnek olmalısınız.

Küçük çocuklar da beslenme şekli ileri yaşlarda da devam eder. Bu yüzden sağlıksız ve paketli gıdalardan uzak durmalısınız. Küçük çocuklar sıkça acıkmaktadır. Bu yüzden ara öğünler yapmalısınız. Örneğin; sabah kahvaltısı, öğlen ara öğün, akşam yemek ve yatarken de yoğurt yedirebilirsiniz. Özellikle yatmadan önce yarım kase yoğurt yedirmeniz uykusu açısından da faydalı olacaktır. Gün içerisinde bol bol su tüketimi de önemli bir konudur. Küçük çocuklar büyük insanlar gibi 2 Lt su içemez. Bu yüzden en fazla 2 su bardağı su içebilir.

Küçük Çocuklar İçin Önemli Gıdalar

Omega-3 yağları, folikasit, D vitamini, demir ve iyot küçük çocuklar için önemli gıdalar arasında yer alıyor. Bitkisel açıdan en faydalı olan besinler; fındık, ceviz, çekirdek, fıstık, badem, bitkisel kaynaklı sıvı yağlar, ketentohumu gibi besinler tüketebilirsiniz. Aynı zamanda somon, sazan balığı, alabalık, ringa balığı ve alp somonu gibi balık türleri tüketilmelidir. Yemek yaparken iyotlu tuz kullanmalısınız. Aynı zamanda yeşil sebzeler ve meyveler tüketilmelidir. Özellikle baklagiller, tahıllar ve kuruyemişler vermelisiniz. Bu sayede çocuklar için gerekli vitaminleri doğal bir şekilde alacaktır. Sizler de çocuğunuzun sağlığı için sağlıklı besinler yedirin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu