Güzellik

 Korkma kalbim geçer kalp krizi

  Korkma kalbim geçer kalp krizi

_Hanım ellerine sağlık çok güzel olmuş kavurma.
_Afiyet olsun bey, ama fazla yemedin mi sen bak kolesterolünde var.
_Bir şey olmaz hanım, nimet bu nimet ondan bir zarar gelmez. Koy bakıyım sen tabağa bir kepçe daha koy, hanım koy elini korkak alıştırma suyundan da koy.
6Saat sonra…
_Hanım ben kendimi iyi hissetmiyorum
_Ne oldu bey, ay nasıl terledin öyle birdenbire.
_Hanım göğsümde bir ağrı var, galiba kalp krizi geçiriyorum. Şu gömleğin düğmesini açsana nefes alamıyorum. Emekli öğretmen olan hanımı panik halindedir. Göğüste oluşan bir ağrının kalp krizi belirtisi olduğunu biliyordur ama eşine nasıl yardımcı olabileceği hakkında hiçbir fikri yok tur. O anda yaşadığı panik ve korku yüzünden telefondaki acil servis çalışanına evin adresini bile verememektedir.
Ertesi gün öğle vakti…
_Ey cemaat merhumu nasıl bilirdiniz. Ya, Kötü bir son değil mi? Hanımefendi şu anda ne kadar üzgündür tahmin edebiliyoruz. Kalp krizi hayatın bir gerçeğidir. Onu tanımak ve ona karşı neler yapabileceğimizi bilmek her zaman bir adım önde olmamızı sağlar. Şimdi isterseniz hikâyemizi başa alalım.
_Hanım ellerine sağlık harika olmuş kavurma biraz daha koysana tabağa şöyle sulu tarafından.
_Olmaz bey yeter çok yememelisin. Kolesterolün var dikkatli olman lazım.
6 Saat sonra…
_Hanım, ben iyi hissetmiyorum kendimi.
_Ne oldu bey, ay terliyorsun sen.
_Hanım göğsümde bir ağrı var tam şurada nefes alamıyorum.
_Bey sakin ol galiba kalp krizi geçiriyorsun gir koluma uzan şuraya, hızlı hızlı öksürmeye çalış sen. Öksür öksür. Şu aspirin ide çiğne yutmaya çalış sakin ol hemen ambulans çağırıyorum. Alo acil servis mi, eşim galiba kalp krizi geçiriyor, adresi veriyorum.
Ertesi gün hastanede sabah vizitesi…
_Bey efendi günaydın. Ben kardiyoloji uzmanı Serdar. Geçmiş olsun. Dün akşam bir kalp krizi yoklamış sizi, ama eşiniz hanımefendinin duyarlılığı, konu hakkındaki bilgisi ve soğukkanlılığı, hayatta kalmanızı sağlamış.
_Evet, doktor bey, sağ olsun öyledir kendisi. Hayatımı ona borçluyum.
_Öyle deme bey kalp krizi bu. Herkesin her an başına gelebilir. O gelmeden alabileceğimiz önlemleri, ilk yardım bilgilerini öğrenmek hepimizin görevi olmalı.
SON

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu