Güzellik

Kesenin Cilt Bakımına Etkisi

Kese yapmak

 

 

Kese yapmak, derinin artıklarından, kirlerinden kurtulmak, gözeneklerin açılmasını sağlamak demektir. Kesenin cilt bakımına etkisi ise inkar edilemez bir gerçektir. Öncelikle kan dolaşımının düzenlenmesini ve artmasını sağlayan kese, bu sayede hücre yenilenmesini de hızlandırmaktadır. Türk kültüründe, uzun zamandan beri kullanılan kesenin faydaları anlaşıldıkça, günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde de kullanılmaya başlamıştır.

 

 

Kese yapmak

 

Özellikle Türk hamam kültürünün ayrılmaz parçası olan kese, ev ortamımızda da kolaylıkla uygulayabileceğimiz ve yararlarından faydalanabileceğimiz bir uygulamadır. Pek çok çeşidi olabilen kesenin makbulü ipek kese olsa da, tercih ettiğimiz herhangi bir keseyi kullanmamız da mümkündür.

 

 

 

 

 

 

Kese Nasıl Uygulanmalıdır?

            Kesenin cilt bakımına etkisi oldukça çoktur. Ölü deriden arınan ciltteki parlak ve sağlıklı görüntünün yanı sıra, kan dolaşımının hızlanması, selülit oluşumlarının engellenmesi ve giderilmesi, kesenin bilinen yararları arasındadır. Kese ne zaman yapılmalı sorusuna en uygun cevap ise, haftada bir olmalıdır.

 

Kese Nasıl Uygulanmalıdır?

Kese uygulamadan önce deriyi sıcak su ve buhar yardımı ile yumuşatmak gereklidir. Yumuşamış cilt, sağa sola veya dairesel hareketler ile ovulmalı ve ölü deriden arındırılmalıdır. Kese uygulanırken sabun, şampuan veya duş jeli kullanımı uygun değildir. Keseleme işlemi bittikten sonra, saçlarımızı şampuanlamak ve vücudumuzu sabunlanmak mümkündür. Bu sayede kesenin cilt bakımına etkisi, daha belirgin bir şekilde hissedilecektir.

Banyoda Kese Yapmanın Zararı Var mıdır?

            Kese ne zaman yapılmalı sorusuna verdiğimiz cevap, haftada bir kez idi. Bu süre daha kısa tutulduğu zaman, ciltte tahriş ve kuruma olma riski artmaktadır. Ayrıca, özellikle yüz bölgesine kese yaparken çok fazla bastırmamak gereklidir. Kişinin kendine ait, özel kesesi olması da önemlidir. Aksi takdirde, başkasına kullanılmış olan kese, mantar gibi çeşitli deri enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu