Gebelik

KENSER TEDAVİSİ KISIRLIĞA NEDEN OLABİLİRMİ

Kanser çağımızın en büyük sağlık sorunlarından birisidir. Dünyada her yıl milyonlarca insan kansere yenik düşerek hayatını kaybetmektedir. Özellikle zamanımızda artık kanser genç yaşlı, çocuk demeden kişilerin karşısına çıkmaktadır. . Bu yazı dizimde ben kanser ilaçlarının kısırlığayol açıp açamadığı üreme sağlığındaki olumsuz , etkileri konuşacağız. Yine yaşlı genç erişkinlerde yaş ayrımı olmadan en çok görülen kanser çeşitleri arasında tiroit bezi ,akciğer, kalın barsak,  meme, rahim, kanseri, lösemi kanseri çok sıkça görülmektedir.

KANSER TEDAVİSİNİN ÜREME SAĞLIĞINA VERDİĞİ OLUMSUZ ETKİLER

Kanser hastalıklarına karşı uygulanan tedaviler Hiç kuşkusuz  ile de kanser hastaları artık daha uzun yaşamasını sağlamaktadır.Birde hani derler ya madalyanın öteki yüzü var diye kanser tedavisinin üreme sağlığına olan olumsuz etkileri Kemoterapi, ışın radyoterapi, gibi tedavi yöntemleri üreme sistemini olumsuz etkilediğinden kısırlık, erken menopoz gibi sorunlara neden olmaktadır. Kanser tedavisi yumurtalıklar ve rahimi olumsuz yönde etkilemektedir.

Kanser tedavisi

Kanser tedavisinin yumurtalık ve rahim üzerindeki bu olumsuz etkileri yumurtalıklarda kısırlık ve erken menopoz olarak kendini belli edeken  çocukluk çağı kanser hastaları için rahim üzerinde ise rahmin gelişimi ve kanlanması bozulduğundan kısırlığa neden olabilmektedir. Eğer kişi erişkin ise ve kanser tedavisi görüyor ise; ve bu süreç içerisinde hamile kalırlar düşükler, erken doğum  gibi problemler yaşayabilirler.Yine kanser ilaçlarının hepsi  aynı toksin etkiye sahip olmasa da dokusu üzerinde en fazla tahribata yol açtığı şüphe götürmeyen bir gerçek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu