Gebelik

KANSER TEDAVİSİ OLANLAR KISIRLIKTAN NASIL KORUNMALI?

Kemoterapi ve/veya radyoterapi gibi Kanser tedavisi gören kişiler kısırlıktan korunmak için Embriyo dondurma, yumurta hücresi dondurma ,Yumurtalık dokusu dondurma, gibi ek tedaviler görebilir. Embriyo dondurma Eşinizden alınan spermler  ve kadından Toplanan yumurtalar ile döllenerek  dondurulur ve  saklanır . Bir diğer yönetensel adı da yani tüp bebek tedavisi Evli hastalarda uygulanabilir. Kadının adet gününün 2. veya 3. günü yada kadının yine bir önceki adetinin 21.günü tedaviye başlanır. Burada amaç yumurtalıklarınızdaki yumurtaların büyümesini sağlanmasıdır. 10 ile a4 günlük olan bu süreçte ultrason  takipleri yapılmaktadır.

Embriyo dondurma

.2.) Yumurta hücresi dondurma

Evli olmayan kişilerde  uygulanmaktadır. bir seçenektir. Embriyo dondurmada olduğu gibi bir İşlemdir.Yumurta hücresi dondurma İşleminin fakı  yumurta toplam işleminden sonrası olmasıdır.

hücresi dondurma

 

3) Yumurtalık dokusu dondurma

Embryo ve yumurta hücresi dondurma  işlemi için zamanı olmayan  için zamanı hastalar ile çocuk çağı kanser hastalarında uygulanan bir seçenektir. Bu işlemin diğer iki işlemden farkı ameliyat gerektirmesidir. Genellikle kapalı ameliyat gerektirmektedir. .Yumurtalık dokusunun  dondurulup, tekrar çözüp hastaya nakledilir.

Yumurtalık dokusu

 NEDENİ BELLİ OLMAYAN KISIRLIK

Nedeni i belli olmayan kısırlık durumlarında en önemli denedlerden biride yapısal bozukluklar olduğu yapılan araştırmalar sonrasında tespit edilmiştir. Eğer kadına tedavi uygulanacak ise; hastalık laporoskopi ile tedavi yöntemi tercih edilecektir. Tabi kanser gibi bir hastalığı yok ise, bazı durumlardaYumurtlama tedavisi ve aşılama yöntemide uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden sonra ise, kadının hamile kalabilmesi için doktorların çiftlere  düzenli cinsi ilişkide bulunmaları tavsiye edilmektedir.

                           

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu