Gebelik

Kan Uyuşmazlığı İçin Yapılması Gerekenler

Anne ve bebek arasında oluşan kan uyuşmazlığı sonucunda ortaya çıkan can kayıpları, ilerleyen tıp sayesinde kolay bir şekilde önlenir.

Anne ve Bebeğin Kan Uyuşmazlığı

Anne ve bebek için ciddi sorun oluşturan farklı kan grupları sorunu, kan uyuşmazlığı için yapılması gerekenler konusunda bilgi sahibi olarak ortadan kalkar. Günümüzde anne ve çocuk sağlığı devletlerin en fazla önemsediği konular arasındadır. Ülkemizde de bu konuda ciddi çalışmalar gerçekleştirilir. Anne adayları hamile olduğunu öğrendiği ilk günden başlayarak bir takım kontroller ile karşı karşıya kalır. Bu kontroller sayesinde de sorunsuz bir hamilelik dönemini geçirme ve bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirme sağlanır. Bu konuda anne ve bebek için dikkat edilmesi gerekenler arasında da kan uyuşmazlığı olup olmadığını test etmek bulunur.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı anne ve bebeğin farklı değerlerdeki kan gruplarına sahip olmasıdır. Annenin pozitif kan grubu içerisinde iken bebeğin negatif olması ya da tam tersi bir durum ile karşılaşmak kan uyuşmazlığı sorununu ortaya çıkarır. Kan uyuşmazlığı tespiti günümüz teknolojisi içerisinde kısa sürede hemen anlaşılır. Anne ve babanın kan gruplarının öğrenilmesi herhangi bir gebelik durumunda kan uyuşmazlığının oluşup oluşmamasını da ortaya çıkarır.

Evlenecek olan çiftlerden evlilik hazırlığı sırasında kan testi istenir. Bu sayede de çiftlerin birbirleri ile olan kan uyumu kontrol edilir. Eğer gebelik sırasında kan uyuşmazlığı oluşacaksa buna erken bir şekilde müdahale edilir.

Gebelik sırasında kan uyuşmazlığının anlaşılamaması ya da erken müdahale edilememesi gibi sebepler nedeni ile pek çok zaman bebek ölümleri gerçekleşir. Ancak kan uyuşmazlığı için yapılması gerekenler sayesinde bebeğin bu durumdan etkilenmemesi sağlanır. Sorunsuz bir gebelik için kan testinin önceden yaptırılması oldukça önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu