Sağlık

Kalp Sağlığını Korumanın 4 Yolu Nedir? 

Kalp Sağlığını Korumanın 4 Yolu Nedir? Kalp sağlığını korumanın 4 yolu birçok kişinin daha sağlıklı bir yaşam tercih etmesine yardımcı olacaktır. Bizde yazımızda kalp sağlığı nasıl korunur bunu ele aldık.

Kalp sağlığını korumanın 4 yolu birçok kişinin pandemi nedeniyle yaşadığı hareketsiz dönemde daha fazla gündeme geldi. Özellikle birçok hastalığı tetikleyen ve sıkıntı yaşamadan ortaya çıkan bu belirtiler birçok kişi için önemli işaretlerdir. Solunum ve damar yolu hastalıklarının tedavisinde tercih edilen birçok öneri uzman doktorların tavsiyeleriyle ortaya çıktı. İşte bu dönemde kalp sağlığını korumanız için 4 önemli önerimiz!

Az ve Sık Yiyin

Genelde  kalp sağlığı için beslenme önerileri arasında yer alan birçok detay vardır. Bunlar arasında en önemlisi az ve sık yemektir. Az ve sık yemek yiyerek aşırı gıda tüketiminden kaçınmanız mümkün olacaktır. Düzenli olarak beslenirseniz ve bu beslenme düzenini rutin hale getirirseniz kalbiniz için önemli olan kolesterol ve kalp sağlığı dengesini de korumuş olursunuz.

Hareket Edin

Hareketsiz yaşam her hastalığa tuz biber eker. Bu durumdan kurtulmak istediğinizde yapmanız gereken en önemli şey hareket etmektir. Düzenli egzersiz ya da hiç değilse günde 30-60 dakika arasında yürüyüş yapmak son derece önemlidir. Kalp sağlığını korumak için egzersizler kişisel durumunuza göre değişmektedir. Ağır egzersizlerden kaçınarak başlangıç aşamasında daha hafif egzersizleri tercih etmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle yürüyüş bu dönemde büyük öneme sahiptir.

Bol Su İçin

Kalp sağlığı için su tüketimi kolesterol gibi durumlardan kurtulmak için son derece önemlidir. Günde en az 2 litre su içmek alışkanlığınız olmalıdır. Gereksiz kilolardan kurtulmak ve su tüketimini arttırmak istediğinizde mutlaka bir diyetisyen yardımı almayı deneyin. Düzenli sıvı tüketimi ve egzersizlerle sağlıklı beslenme programları sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

Sağlıklı Beslenin!

Gereksiz ve çöp besinlerden uzak durmayı deneyin. Sağlıklı bir beslenme düzenini tercih ederek protein ve karbonhidrat dengesini en iyi şekilde ayarlamaya odaklanın. Kalp sağlığı  genel olarak 40’lı yaşlardan sonra dikkat çekmeye başlar Ancak pandeminin etkisiyle hareketsiz yaşamın artması bu yaş limitini çok daha aşağılara çekmeye başlamıştır. Bu yüzden beslenme düzen en önemli detaylardan biridir..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu