Gebelik

KADINLARDA YAŞLANMA VE KISIRLIK

KADINLARDA  KISIRLIK

 

Kadının yaşının doğurganlık üzerinde etkisi bilimsel olarak kanıtlanmıştır. . Kadınlarda yaş ilerledikçe hamile kalma potansiyelinin azaldığını bilemeye nerdeyse yok gibi olsa da yine bu yönde yapılan çalışmalar erkek yaşının da doğurganlık üzerinde aynı derecede etkisi olduğu bilinmektedir. Kadınlarda 35 yaşından önce görülen kısırlıklarda tam olarak tanı konması ,için  1 yl boyunca beklemek gerekmektedir. Kadınlarda yaşı önemli bir etken olan yaş olgusu kadının  olgunluğa ulaşan bu hücre yumurtlama ile yumurtalıktan atılması ve yumurtalıkları ile alakalıdır.

                      

Kadındaki yumurta hücreleri fonksiyonlarını yitirmesi ile kısırlıktan farklı olarak kadın ,için menopoz dönemi  başlar. Yine kadında ilerleyen yaşla birlikte hormonsal düzen de değişeceğinden hamile kalama oranları düşer ve nerdeyse yok denezek kadar azalır.

Erkeklerde Kısırlık

Evli çiftlerin ortalama olarak  yarısında bu yatan sebebin erkeğin kısırlık faktörü olduğu bilinmektedir.. Testiste sperm yapımının tamamen kaybı ile ortaya çıkan bu durum günümüzde tedavi olduktan sora geçebilmekte ve çiftler çocuk sahibi olabilmektedir. Erkeklerde sperm yapımının neden bozulduğunu açıklamak bazı durumlarda mümkün olmasa da sperm yapısının genetik kodlarla kontrol edilmesi ve bazı genetik problemlerin sperm yapımını olumsuz yönde etkilediği yapılan araştırmalar sonrasında ortaya çıkmıştır. Özellikle varikosel, kabakulak bazı problemlerde altta yatan sebebin genetik hataların tespit edilmesi erkekte kısırlık için tedavi olarak nasıl bir yol izlenmesi konusunda faydalı olacaktır.Örneğin çocukluk çağında bir üst paragrafta saydığımız hastalıklarından birini geçiren erkeklerde bu hastalıklarından dolayı inmemiş testis,problemi  ileride sperm yapımını olumsuz yönde etkileyebilmekte ve erkekte kısrlık problemine yol açmaktadır.

                          

 KISIRLIĞIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Büyük özveri gerektiren Kısırlık tedavisi, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler üzerinde sadece fiziksel, değil psikolojik açıdan da olumsuz etkileri olabilir. Tedavinin etkisi açısından önemli bir faktör olan psikolojik destek gerekebilir. Bunun en önemli nedenine gelinde Tedavi döneminde çiftlere yapılan test ve tetkikler çocuk sahibi olmakla konusundaki belirsizlikler  çiftlerin ruhsal açıdan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. neden olabilir. Bu belirsizlikler  mutluluk, neşe endişe, korku, kızgınlık, gibi çok çeşitli duyguların bir arada yaşanmasına neden olabilir. Bu birazda bireyin konuyu algılaması ve ile  ilgilidir. Ayrıca çevresel etmenlerde çiftlerin Psikolojik olarak etkilenmesini sağlamaktadır.

                                                                              Kısırlık problemi

Kısırlık problemi yaşayan kişilerin stresli hallerini günlük yaşamlarına neden olacağından kısırlık  tedavinin birden çok tekrarlandığı çiftlerde stres oranlarının daha yüksek olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Tabi durum tedaviden başarılı sonuç elde edilmesinden sonra değişebilir. Bu belirsizlik döneminde yaşanan bu öfke kırgınlık belirsizlik yerini mutluluğa bırakacaktır. İşte bu belirsizlik sürecinde çiftlerin psikolojik destek alması bu sürecin çok daha kolay atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu