Yaşam

Kadınlar Ağrılara Karşı Daha Dirençli

Toplumda bayanların nazik bir yapıda ve oldukça duygusal bir ruh halinde oldukları konusunda keskin bir inanış bulunmaktadır. Ama burada es geçilen bir nokta bulunmaktadır. Kadınların ağrı eşikleri erkeklere göre çok daha fazla olmaktadır.

Bu durum kadınların yaradılışı ve annelik içgüdüleri ile de açıklamak mümkündür. Bilindiği gibi doğum sancısı oldukça acı veren bir duygudur. Ve kadınlar her doğumlarında bu acıya katlanabilmektedir. Bir nevi doğumlar kadınların dayanma katsayılarını oldukça yukarı çekmektedir. Ayrıca kadınların fizyolojik yapılarından dolayı ağrı deneyimleri çok fazla olmaktadır. Bu durumda onarlın ağrılara olan dirençlerini üst seviyeye çekmektedir.

Kadınların Ve Erkeklerin Ağrıyı Farklı Algılaması

Kadın ve erkeklerde ağrının algılanması ve yaşanmasının farklı olmasının temelinde psikolojik ve sosyolojik nedenler var. Kadın ve erkeğin hayatları süresince farklı ağrı deneyimleri bulunmaktadır ve bu deneyimler ve toplumdaki rolleri ağrıyı hissetme şekillerini de etkilemektedir. Özellikle bayanların toplumdaki rolleri ve psikolojik etmenlerin hepsi bu ağrı algılamasını farklılaştırmaktadır.

Ağrıya Dayanıklılığı Etkileyen Faktörler

Ağrıya dayanıklılığı etkileyen faktörler bulunmaktadır. Bunlardan ilki biyolojik faktörlerdir. Bu durum daha çok kadın erkek arasındaki biyolojik faktörleri işaret etmektedir. Daha sonra toplumsal yapıda bu durumu etkilemektedir. Daha kapalı aile yapısını olduğu toplumlarda kadınların ağrıya karşı olan dirençleri daha fazla olmaktadır. Psikolojik etmenlerde ağrıya dayanıklılığı etkilemektedir. Bu durum kadınların psikolojik olarak çok daha güçlü olmalarından dolayı açıya olan dayanaklıklarına da etki etmiştir. Ve diğer bir faktör yaşanılan ağrı deneyimledir. Kadınlar sadece kendilerinde görülen birçok ağrı türü ile baş etmektedir. Hatta bunların bazıları oldukça şiddetli ağrılardır. Vücut bir süre sonra daha hafif ağrıları algılamamaktadır. Yani ağrı olsa bile bayanlar bunu hissetmemektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu