Yaşam

İstanbul’da Görülmesi Gereken 10 Kasır Hangileridir?

İstanbul’da Görülmesi Gereken 10 Kasır Hangileridir? İstanbul’un en eski tarihi mirasları kasırlardır. İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken 10 kasır, ziyaret edilecek kasırların listesini sunar.

İstanbul’da Görülmesi Gereken 10 Kasır Hangileridir? Şehir içinde turistik ziyarette bulunulabilecek kasırların listesini verir. Hem yerli hem de yabancı turistler, İstanbul’un çeşitli mekanlarını ziyaret etmek için ziyaretlerde bulunur. Birbirinden görkemli yapıların içinde, kasırlar oldukça büyük bir önem taşır. Hem hafta sonu hem de yılın belirli dönemlerinde bu kasırları ziyaret etmeniz mümkündür.

1-Ihlamur Kasrı

Beşiktaş ilçesinde yer alan Ihlamur kasrı, dış görünümü ile tüm dikkatleri üzerine çeker. heybetli görünümü ile görenleri kendisine hayran bırakır. 18. Yüzyıldan bu yana yapı tüm özelliklerini korumayı başarmıştır. Müzede belirli zamanlarda sanat sergileri yapılmaktadır.

2-Küçüksu Kasrı

Beykoz’un Anadolu Hisarı kısmında yer alan Küçüksu kasrı, ihtişamlı yapısı ile dikkat çeker. 1857 yılından günümüze ulaşan kasır, büyüleyici bir bahçeye sahiptir. Osmanlı döneminde, kandil bahçeleri olarak ünlenmiştir.

3-Hidiv Kasrı

Çubuklu tarafında inşa edilen Hidiv kasrı, oldukça eski bir geçmişe sahiptir. İhtişamlı yapı, zamanının tüm mimari yapılarını yansıtır. Sahip olduğu görünüm ile mazideki ihtişamı günümüze taşımıştır.

4-Yıldız Şale Kasrı

Boğaziçi’ne hakim bir konumda bulunan Yıldız Şale kasrı, Beşiktaş ilçesinde yer alır. Bizans döneminden bu yana sahip olduğu tüm ihtişamı korumaktadır. Kendisini çevreleten yüksek duvarlara sahip olan yapı, inanılmaz güzellikte bir bahçeye sahiptir. Bahçede birçok çiçek çeşidine rastlamak mümkündür.

5-Aynalıkavak Kasrı

17.yüzyıl dönemi yapısı olan Aynalıkavak kasrı, Tersane Kasrı olarak da bilinmektedir. Yapının 3. Ahmed döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. O günden bugüne kadar yapı sahip olduğu görünümü büyük ölçüde korumuştur. Geçmişteki yaşam biçiminin sırlarını yapı halen içinde barındırır. İki katlı olan yapı, inanılmaz bir deniz manzarasına sahiptir.

6-Mecidiye Kasrı

Padişah Abdülmecid zamanında yapılan Mecidiye kasrı, Beykoz ilçesinde yer alır. Said Paşa köşkün yapımında aktif olarak rol almıştır. Neo klasik yapıda inşa edilen ilk yapıdır. Sultan Abdülmecid döneminde, kasrın bahçesinde güreşler düzenlendiği bilinmektedir. İstanbul’da gezilecek yerler arasında, ilk sırada yer alır.

7-Maslak Kasrı

Orman arazileri içinde bulunan Maslak kasrı, yeşilin tüm tonlarına içinde bulundurur. Boğaziçi’nin Karadeniz’e açılan kapısını net bir şekilde görmenize imkan sağlar. Kasır tam olarak koruluğun içinde yer alır. Ayazağa ve Levent ilçeleri, Maslak Kasrı ile birbirine bağlanmaktadır. Hangi ve tarihte ve kim tarafından yapıldığı net olarak bilinmemektedir.

8-Malta Köşkü

Yıldız Parkı içinde yer alan Malta köşkü, Çadır Köşkü olarak da bilinir. Beşiktaş ve Ortaköy arasındaki bir konumda yer almaktadır. İstanbul’un yoğun stresinden kurtulmak için iyi bir kaçış noktası olarak bilinir. Gece ışıklandırmaları, görünümünü harika hale getirir.

9-Sepetçiler Kasrı

Baş Mimar Kasım Ağa tarafından inşa edilen sepetçiler kasrı, 1643 yılında inşa edilmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında ecza deposu olarak kullanıldığı bilinir. Diğer ismi Yalı Köşkü olarak da bilinmektedir. Bu bölgede yer alan sepetçi esnafları, kasra ismini vermiştir. Sultan İbrahim’in sepetçilik merakının, isimde etkili olduğu da efsaneler arasında yer alır.

10-Adile Sultan Kasrı

Salkıs Balyan tarafından yaptırılan Adile Sultan kasrı, Adile Sultan’a hediye edilmiştir. İstanbul’un en eski semtlerinden birisi olan, Üsküdar’da yer almaktadır. Bu kasrı daha çok, Hababam Sınıfı filme ile tanırız. Bu film, kasrın ünlenmesinde etkili olmuştur. Bu tarihten itibaren, şehirde en çok ziyaret alan mekanlardan olmuştur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu