Sağlık

Her 10 Kadından Birinden Çikolata Kisti

Bu yazımızda sizlere her 10 kadından birinde meydana gelen çikolata kisti hastalığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Rahim bölgesinin iç kısmını meydana getiren ve adet kanamalarını kontrol eden endometrium doku, rahim içindeki duvarları ince bir tabaka şeklinde kaplayan bir doku, adetten sonra yaklaşık 5mm kadarlık bir kalınlığa ulaşır. Bu doku her ay bazı değişiklikler geçirerek hamileliğe hazırlanmaktadır. Adet zamanında bu doku parçalanıp dökülmektedir. Normal şartlar altında bu doku hücreleri sadece rahim içerisinde bulunmaktadır. Bu dokunun rahim dışında bulunmasına endometriozis hastalığı denmektedir. Düzenli adet döneminde bazı hormonların etkisiyle kalınlığı artarak 10 – 15 mm lik kalınlığa ulaşmaktadır. Eğer yumurtalıktan çıkan yumurtalar sperm ile buluşursa kısa bir süre de embriyo rahme ulaşıp hamilelik dönemi için gelişmeye başlamaktadır.

Rahim bölgesinde gerçekleşen kalınlaşma adet kanaması yöntemiyle dışarı atılmaktadır. Endometrium dokunun iç kısmı görüntü ve renk olarak çikolataya benzeyen bir sıvı ile dolduğundan dolayı çikolata kisti ismi almaktadır.

Bir adı endometriozis hastalığı olan çikolata kisti, hamile olma problemi yaşamayan kadınlarda az görülmekte ancak hamile olma problemi yaşayan kadınlarda bu oran yükselmektedir. Genel olarak her 10 kadından biri çikolata kisti hastalığına maruz kalmaktadır.

Çikolata Kisti Hastalığın Belirtileri Nedir?

  • Sürekli kendini yorgun hissetmek
  • Belli başlı bölgelerimizde ağrılar (Sırt, bel ve kasık ağrıları gibi)
  • Tuvalet ihtiyacını gidermek de zorlandığından tuvalete gitmek istememek
  • Çikolata kisti hastalığında, spermin bloke edilme durumu göz önüne alınarak kısırlık da değerlendirilmeli.
  • Cinsel ilişkilerde ağrılar yaşamak.
  • Adet sancılarının şiddetli olması
  • Karın bölgesinde sık yaşanan sebepsiz şişkinlik ve gaz oluşması
  • Yukarıda sayılan belirtilerden sebep depresyon yaşanması
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu