Gebelik

Hamilelikte Verimli Uyku Nasıl Alınır?

Kadınların gebelik döneminde en büyük şikayeti uykusuzluktur. Birkaç kolay yöntem ile hamilelikte verimli uyku da olanaklıdır.

Hamilelikte Uyku Problemi

Kadınlar için hamilelikte verimli uyku nasıl alınır sorusu oldukça merak uyandırır. Çünkü hamilelik döneminde kadınlar gece uykularında istedikleri gibi rahatsız edemez. Bunun pek çok nedeni vardır.

Hamilelik dönemi kadınlar için hormonal ve fiziksel olarak oldukça büyük değişikliklerin olduğu bir dönemdir. Bu dönemdeki değişiklikler de kadınların psikolojik durumunu da etkiler. Bu nedenle de verimli uykuya ulaşamama hem fiziksel hem hormanal hem de psikolojik kaynaklı olabilir.

Hamileliğin ilk döneminde kadınlar progestoren hormonu salgılar. Bu da kadınların sürekli olarak uykusunun gelmesine neden olur. Gün içerisinde kendini yorgun hisseden kadınlar uyuma ihtiyacı hisseder. Gece olunca da zaten uykusunu aldığı için de uykusuzluk sorunu çeker.

Uyku probleminin bir diğer nedeni de fiziksel bazı unsurlardır. Örneğin gebelik döneminde kadınların göğüsleri oldukça hassaslaşır ve bu da ağrıya neden olur. Yüzüstü uyuyan kadınlar ise artık bu pozisyonda rahat edemezler. Bu da verimsiz bir gece uykusu geçirmelerine neden olur. Hamilelikte uyku problemi yaşayan kişilerin basit yollar ile istediği gece uykusuna kavuşması da kolaydır.

Hamilelikte Verimli Uyku Elde Etme

Hamilelikte anne adaylarının sol tarafa doğru yatması, uyumanın daha verimli olmasını sağlar. Hamileliğin ilk başında kendinizi sol tarafa yatmaya alıştırırsanız; ileriki aylarda yaşanılacak sorunların oluşması engellenir. Çünkü sol tarafa doğru yatmak bebeğin kan akışını daha iyi sağlar. Bu da sizi hem eklem ağrılarından kurtarır. Hem de bebeğinizin sağlıklı olmasına olanak sağlar. Hamilelikte verimli uyku için beslenme de önemlidir. Anne adaylarının bu süreçte sağlıklı bir şekilde beslenmesi hamilelikte de istenilen uykunun elde edilmesini sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu