Gebelik

Hamilelikle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

Hamilelikle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış! Hamilelik sürecinde doğru bilinen yanlışlar oldukça fazladır. Hatta bunların bazıları anne adaylarının hem fiziksel hem de psikolojik yönden yıpranmasına neden olur.

Hamilelikte doğru bilinen yanlışlar oldukça fazladır. Hamilelik döneminde yapılacak bazı hatalar bebeğin hayatını riske sokabilir. Bunlardan birkaç tanesi şöyledir:

  • Hamilelik 9 Aydır

Gebelik tarihi belirlenirken son adet tarihi dikkate alınır. Buna göre hesaplama yapıldığında toplam gebelik süreci 40 hafta olarak bulunur. Hesaplanan doğum tarihinin tutma olasılığı yaklaşık %70’tir. Hatta bazı anne adaylarının erken doğum yapma riski mevcuttur ve bunlar %10’luk kısmı oluşturur.

  • Hamilelikte Saç Boyatılmaz ve Makyaj Yapılmaz

Anne adaylarının kimyasal maddelerden kaçınması daha uygundur. Bununla ilgili yapılan araştırmalara göre gebeliğin üçüncü ayından itibaren saç boyatmakta bir sakınca yoktur. Makyaj malzemelerinde de abartıya kaçılmadığı sürece sıkıntı olmaz.

  • Birkaç Sigaradan Bir şey Olmaz

Miktarı ne olursa olsun sigara içmek bebeğin sağlığına zarar verir. İçilen sigara sayısı arttıkça düşük doğum riski de artar. Bu nedenle hamilelik planlamasından itibaren sigara bırakılmalıdır.

  • Diş Tedavisi Yapılmaz

Hamilelikte diş tedavisi için rutin kontroller ve benzeri uygulamalar ile ilgili bir sorun yoktur. Gebeliğin ilk üç ayı geçtikten sonra hekimin de uygun gördüğü ilaçlar ve plan dahilinde diş tedavisi yapılabilir.

  • Anne 2 Kişilik Yemek Yemeli

Anne adayının iki canlı olması iki kişilik yemek yemesini gerektirmez. Hamilelik süresince ideal olan 9 ile 16 arasında kilo almaktır. Burada önemli olan nokta yemek düzeni ve gıda kalitesidir.

  • Hamilelikte İlaç Kullanılmaz

Gebelik süresince ilaç kullanımı sıklıkla merak edilen bir konudur. İlk üç ay ile son dört haftalık dönem daha hassas olup bunların haricinde bebeğe zarar vermeyecek ilaçlar kullanılabilir.

  • Hamilelikte Spor Yapılmaz

Hamilelik döneminde ağır ve zorlayıcı olmamak üzere spor yapılabilir. Hafif egzersizler, düzenli yüzme, yürüyüş yapmak sağlıklı olacaktır.

  • Uçağa Binilmez

Halk arasında hamileler uçağa bindiğinde düşük yapar türünde düşünce yaygındır. Ancak seyahat etmenin bir sakıncası yoktur.

  • Evde Kedi Köpek Bakılmamalıdır

Kedi dışkısı ile temas edilmediği sürece evde evcil hayvan bakmak, sevmek bir risk teşkil etmeyecektir.

  • Hareket Edilmemeli

Anne adayının büyüklerden sıklıkla duyduğu cümlelerden biri hareket etmemesi gerektiğidir. Aksine hareket etmek ve hafif sporlar yapmak anneye iyi gelecektir. Bu durum da hamilelik hataları arasında yer alır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu