Gebelik

Hamileler Dikkat! Hamileliğinizi Riske Sokan 8 Neden

Hamileler Dikkat! Hamileliğinizi Riske Sokan 8 Neden nedir? Hamilelik dönemi hanımlar için zorlu ve riskleri olan dönemlerin başında gelmektedir. Bu nedenle bu dönem de bebeğimiz için daha çok önlem almak gerekir. İşte size hamileliği riske sokan 8 neden.

Hamileler Dikkat! Hamileliğinizi Riske Sokan 8 Neden nedir? Hamilelik riskleri hem bebeğimiz hem de kendimiz için çıkılmaz bir yola sokan sebepler taşır. Bu nedenle bu dönemde daha dikkatli olmak gerekir. Özellikle bebeğimizin sağlığı için sağlıklı beslenmeli, ağır işlerde çalışmamalı ve bunun yanı sıra motivasyonumuzu iyi korumalıyız. Stres ve kaygıdan uzak bir yaşam hem çocuğumuzun sağlığını hem de kendi sağlığınızı koruyacaktır. Bu süreçte sadece siz değil eşinize de çok iş düşüyor. Bu nedenle bu dönemi iş birliği için de geçirmek önemlidir. İşte size hamileliği riske sokan 8 neden;

1- Hamilelik Tansiyonu (Preklampsi)

Hamilelik zehirlenmesi olarak da bilinen bu rahatsızlıkta, hamilelikte sürecinde oluşan damar yapısı değişiklikleri nedeniyle anne adayının aniden kan basıncının yükselmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Yaşlılık sürecinde de görülen bu tansiyon yükselmesinden farklı özellikleri olduğu gibi annede beyin kanaması, iç kanama gibi değişik hastalıklara da yol açmaktadır.

2- Bebeğin Yerleşim Problemleri (Plasenta)

Genellikle bebeğin rahim ağzını kapatarak yerleşmesi nedeniyle sık ve şiddetli kanamalara neden olabilmektedir. Kanamalar genellikle hamileliğin ikinci üç aylık dönemi yani 3 ile 6 ay arasında olmaktadır.

3– Annenin Fiziki Özellikleri

Hamilelik sürecinde annenin fiziki durumu da önemli, çok zayıf ve çok aşırı şişman olmak hamilelik sürecini de zor duruma sokmaktadır. Bu nedenle ideal bir vücut için bu süreçte çok da zor olmayan egzersizler yapılmalıdır.

4- Hamilelik Şekeri (Gestasyonel Diyabet)

İnsülün metabolizmasının yükselmesinden kaynaklı bu rahatsızlık da hamileliğin 24. Ve 26. Haftasında çıkan bir rahatsızlıktır.

5- Erken Doğum Riski

Erken doğum riskleri genellikle rahim şekil bozuklukları, bebeğin iriliği, su fazlalığı nedeniyle oluşmaktadır.

6- Bebeğin Gelişim Geriliği

Bu risk de bebeğin beklenenden gelişiminden daha geri bir gelişim özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

7- Çoğul Hamilelikler

Özellikle ikiz bebek taşıyan hamilelerde görülen bu durum da bir bebek diğer bebeğin gelişimini engellemesiyle kaynaklanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu