Burçlar

Günlük Burç Yorumları

Pek çoğumuzun cevabını okumadan gününe başlayamadığı “Yıldızlar bugün sizin için ne diyor” sorusu çağlar boyunca soruldu.

M.Ö. 2000 yıllarına kadar inen bir Mısır mumyasının üzerinde burç haritası şekilleri var. Bugün de geleceği öğrenme merakımız  devam ediyor.

Günlük burç yorumları nasıl yapılıyor diye sorulan bir başka soruya ise uzman astrologlar temelde ayın hareketlerine bağlı diye cevap veriyorlar. Çünkü bir günlük bir zaman diliminin dinamikliğine eşlik edebilen tek gök cismi aydır diye ekliyorlar. Daha uzun süreli tahminlerde ise diğer gök cisimlerinin hareketini algılamak nispeten daha açık hale geliyor.

Bu yüzden özellikle yıllık burç tahminlerinde Satürn Venüs’e yaklaştı benzeri saptamalar daha net görülüyor. Burç yorumları için gazeteler yerine internet sitelerini ziyaret eden birçok insan  gelecek hakkında ön görüler öğrenmek ister.

Astroloji Bir Fal Mı?

Astrolojinin bir fal olmadığı artık biliniyor. Çünkü birçok ülkede astroloji bilim olarak kabul edilmiş durumda. Tahminler ve gezegenlerin etkileri işin eğlenceli kısmı gibi görünse de, ünlüler dünyasında astrolojiye baktırmadan adım atmayanlar var.

Bunun en eski örneklerinden olan Fransa, kraliyetteki astroloji uzmanlarına danışarak savaş için ya da ilan edilecek yeki bir kanun için uygun olan günleri öğrenerek hareket ediyordu. Dinin olduğu her yerde bu tür faaliyetler gizliden gizliye merak ediliyordu. O zamanlar gunluk burç yorumlari olmasa da insanlar geleceği tahmin etmeye çalışıyordu.

Peki bu kadar asırlık tarihi olan astroloji başka ne işe yarıyordu? Bu durum eski çağlara gittiğimizde tarımsal faaliyetlerin başlaması, mevsimlerin hesaplanması ve hava durumunun tahmin edilmesine kadar birçok farklı şekilde yorum yapmayı sağlıyordu.

Günümüzde biraz magazinsel kullanılmaya başlansa da astroloji oldukça önemli bir konu olmaya devam ediyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu