Anne-Bebek

Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat!

Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat! Grip günümüzde herkesin mücadele ettiği bir yaygın hastalıktır. Ancak en çok grip anneler emzirme konusunda endişe yaşarlar.

Grip Anneler Emzirirken Bu 7 Kurala Dikkat! Grip anneler hastalıktan dolayı  kendisinden çok bebeğinin sağlığı için telaşlanmaktadır. En bilindik soruları ise “grip süt yoluyla bebeğime geçer mi?” sorusudur.  Emzirmeye ara vermeli mi, ne yapmalı gibi sorularla da telaşları büyümektedir. Uzman doktorlar ise tam tersine grip olmuş bir annenin daha çok emzirmesi gerektiğini ileri sürmektedir. Bunun sebebi ise grip virüsüne sahip olan annenin vücudunda üretilen antikorların sütle bebeğe de geçecek olmasıdır. Emzirmenin kesilmesi dahilinde ise anneyle yakın temasta olan bebek virüsü kapabilir. Ama emzirilirse antikorlar sayesinde bu durum önlenmiş olur. Anne sütü bebeği kanserde dahil olmak üzere bütün hastalıklardan koruyacak özelliklere sahiptir. Yani grip olunan dönemde anne bebeğini daha çok emzirmeli, gerekirse sağarak vermeli ve de belli başlı kurallara dikkat etmelidir. Bu kurallar şunlardır;

1-Gripken Bebek Öpüp Koklanmamalı

Grip olunduğunda virüsler damlacık yoluyla yayıldığından dolayı emzirme esnasında nefesi bebeğe doğru vermemeye dikkat edilmelidir. Emzirirken ve bebeğin yakınındayken maske kullanılması doğru bir tercih olur.

2-20 Dakikaya Bir Maske Değişmeli

Bebeğin yakınındayken ve emzirirken kullanılan maskeyi sık değiştirmek gerekmektedir. Yeni maske takıldığında ise eskisi ağzı kapalı bir atık kutusuna atılmalıdır.

3-Bol Bol Su İçilmeli

Anne sütü artıran en önemli kaynak sudur. Su aynı zamanda virüsleri vücuttan atmada en çok vazife alan olduğu için kullanımı çok önemlidir.

4-Ev Bol Bol Havalandırılmalı

Evde gripli bir insan olacağı için sadece bebek için değil diğer aile bireyleri için de ev havalanmalıdır. Ortamdaki kirli havayla temiz havayı değiştirmek gerekmektedir.

5-Emzirme Öncelerinde Eller Mutlaka Yıkanmalıdır

Grip virüsü hapşırma ve öksürme esnasında damlacıkla yayıldığından dolayı ellerde mikrop birikmektedir. Bebeği korumak için eller yıkanmalıdır.

6-İyi Beslenmek

Yeterli süt oluşması ve annenin iyileşmesi için bol C vitamini içeren sebze ve meyveler tüketilmelidir.

7-Kaliteli Uyku

Annenin iyi uyku alması hem sütü arttırır hem de bağışıklığı güçlendirir. İyileşme sürecini hızlandırır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu