Sağlık

Gerçek Bal İle Sahte Balı Ayırt Etmenin Püf Noktaları

Gerçek bal ile sahte balı ayırt etmenin püf noktaları ile ilgili merak ettiğiniz bütün bilgiler aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

Doğanın mucizevi besinleri diye biline bal birçok hastalığa şifa olan hem kahvaltılara hem de tatlılara lezzet katar. Ama son zamanlarda üretilen sahte ballar ile ayırt etmek oldukça zordur. İnsan sağlığına olumsuz etkisi olan sahte bal hakiki balla ayırt etmenin birçok püf noktaları bulunmaktadır.

1.Ambalajı İnceleyin

Gerçek balın ayırt etmenin püf noktaları marketteki bal üzerinde bulunan yazıyla anlaşılır. Eğer bal kodeksine uygundur derse gerçektir. Glikoz, früktoz şurubu ya da şeker gibi ek maddeler içerdiğini anlayabilirsin.

2.Şekerleme

Eğer balı satın aldığınızda biraz beklettirdiğinizde şekerleme kıvamında olursa o zaman sahte olma oranı düşük olacaktır. Gerçek bal 30 gün boyunca buzdolabında tereyağ kıvamına gelir.

3.Renk

Gerçek balın rengi ile sahte balın rengi farklıdır. Sahte bal gerçeğe göre biraz daha açık görünür. Bu yüzden açık ballar satın almak hiç doğru değildir. Ama bütün koyu renkleri gerçek bal gibi düşünemeyiz. Sahte bal üretenler birçok katkı maddeleri ilave ederek sahte balın koyu olmasını sağlayabilir.

4.Koku

Hakiki balın kokusu hiçbir zaman kokusu yoktur. Eğer balı kokladığınızda koku hissediyorsanız o zaman katkılı madde ilave edilmiştir. Ama her kokusuz olan bala da hakiki diyemeyiz. Üreticiler bazı maddeler ekleyerek kokuyu azaltır.

5.Uzama

Hakiki balı eğer kaşıkla aldığınızda uzamaya devam ediyorsa gerçektir. Katı olarak kaşığı alabiliyorsanız kesinlikle sahtedir.

6.Ilık Su Deneyi

Ilık suya bir yemek kaşığı bal ilave ederek bekletin. Eğer bal gerçek ise aynı kalacaktır. Sahte ise çözünme olacaktır.

7.KağıtHavlu Deneyi

Kağıt havlunun üzerine bir yemek kaşığı bal koyduğunuzda eğer emiliyorsa katkı vardır.

8.Yanma Deneyi

Bir pamuğu bala daldırıp ve ateşe tutuğunuzda yanarsa gerçek bal olduğunu söyleyebiliriz.

9.Analiz Etmek

Gerçek ve sahte balı ayırt etmek için kullanılan yöntemler en güvenilir olanı da kesinlikle balı alıp gıda mühendisliğine götürmelisiniz. Bu şekilde gıda mühendisi analiz etmiş olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu