Gebelik

Genç Kızlar Jinekoloji Muayene Yaptırabilir mi?

Bekâr ve genç kızlarda elle veya alet ile Vajina Jinekolog Muayenesi teknik olarak yapılaması ve mümkün değildir. Dış genital bölgedeki organlar gözle ya da  karın bölgesinden bakılan ultrasonografi ile yumurtalıklar ve rahim değerlendirilir,.Kadınlar evli yada , evli ya bekar olsun en azından yılda 1 azından en ideal olarak ise,   6 ayda bir, kez, jinekolojik muayene  olması gereklidir.

Vajina Jinekolog Muayenesi
Vajina Jinekolog Muayenesi

 

Jinekolog Muayenesi Ve Gebelik Takibi

Bu jinekolojik muayenedeki asıl amaca gelince  kadın hastalıkların önlenmesi, olası bir hastalık durumunda ise; erken tanı ve tedavi edilmesi açısın çok önem taşımaktadır. Jinekolog tarafından  yapılan jinekolog muayene sırasında hastaya  teşhis konulmuş her hangi bir  kronik bir rahatsızlığın olup, olmadığı, ameliyat  geçirip geçirmediği, düzenli olarak kullandığınız bir jinekolojik ilaç   kullanıp kullanmadığı   ya da  herhangi bir alerjik, hastalığın   olup olmadığı  gibi sorular sorulur. EğerJinekolog Muayenesi gebelik ve takibi için ise yazımızın başında belirttiğimiz sorulara ek olarak hamilelik ile ilgili sorular da sorulacaktır.

Vajina Muayenesi Nasıl Yapılır?

Muayene olmadan önce mesenin boşaltması için öncelikle tuvalete gidilmesi gerekmektedir. Muayene odasında iç çamaşırınızı çıkartarak, hemşirenin yardımı ile   jinekolojik masaya uzanarak bacaklarınızı masanın özel yerlerine yerleştirdikten sonra “jinekolojik pozisyon” almanız gerekmektedir. Yılda bir defa yapılan  jinekolojik  muayenesinde  amaç, geni tal organların yanı sıra kadında bulunan üreme sistemini oluşturan tüm organların durum ve sağlık durumlarını değerlendirmektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu