Gebelik

Gebelikte Görülen Kanama Nedenleri?

Gebelik döneminde kanama ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Fakat bazı durumlarda ise meydana gelen kanama hiçbir sorun da oluşturmayabilir. Gebeliğin hangi döneminde olduğuna bağlı olarak kanamanın farklı sebepleri vardır. Gebeliğin ilk üç ayındaki kanamaların en sık sebebi düşük tehdididir. Bu nedenle ilk iç ayda meydana gelen kanamalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra gebeliğin son dönemlerinde meydana gelen şiddetli kanamalar da erken doğumun habercisi olabilmektedir.

Gebelikte Kanama Düşüğe Neden Olur Mu?

Gebeliğin ilk aylarında meydana gelen kanamalar düşüğe neden olmaktadır. Bu nedenle ilk dönemlerde akıntı meydana gelmesi durumunda hemen bir hekime başvurulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra dış gebelik nedeni ile de kanama meydana gelebilir. Gebelikte meydana gelen kanamalar için mutlaka bir hekime başvurulması ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması açısından oldukça önemlidir. Gebeliğin daha ileriki dönemlerinde olan kanamaların sebepleri ise bebeğin önde olmasından dolayı meydana gelmektedir.

Doğum Sonrası Kanama Nedenleri

Sağlıklı bir doğum sonrasında meydana gelen kanamalar önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Fakat bazı durumlarda doğum sonra meydana gelen kanamaların da bir etkisi bulunmamaktadır. Genellikle gebelik sonrasında meydana gelen kanamalar doğum sonrası rahimdeki kalıntıların dışarı atılmasından dolayı meydana gelmektedir. Fakat gebelik döneminde meydana gelen kanamalar ciddi sorunlara yol açabileceğinden dolayı dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gebelikte Saydam Akıntı

Gebelikte artan hormonların etkisiyle şeffaf, kokusuz, beyaz renkli akıntı görülmektedir. Kokusuz şeffaf olan bu akıntı sağlık açısından herhangi bit sorun ortaya koymamaktadır. Fakat gebelikte meydana gelen yeşilimsi ve kokulu akıntı ciddi sorunları ortaya koymaktadır. Bu akıntıları engellemek için anneler ani hareketten kaçınmalı ve gebeliğe uygun giysileri giymelidir. Gebelikte saydam akıntı durumunda doktorunuzla hemen iletişime geçmelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu