Gebelik

Gebelik Testi Nasıl Kullanılır?

Gebelik dönemi bütün kadınlar için çok özel bir dönemdir. Evlendikten sonra regl döneminin gecikmesi, sık sık yaşanan mide bulantıları ve iştah kaybı kadınların aklına acaba hamile miyim sorusunu getirmektedir. Bunun için ilk olarak evde gebelik testi yaptırmanız ardından da doktorunuz tarafından tekrar kontrol edilmeniz hamile olup olmadığınız konusunda size net bir bilgi verecektir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde yapılan hamilelik testinin mantığı, idrarda hamilelik hormonunun olup olmadığını kontrol etmektir. Testi yaptırmak için öncelikle eczaneden bir gebelik testi almalısınız. Eczaneden herhangi bir markaya ait hamilelik testinin son kullanma tarihinin geçip geçmediğini mutlaka kontrol edin. Son kullanma tarihi geçen gebelik testi sağlıklı bir sonuç vermeyebilir.

Testin son kullanma tarihini de kontrol ettikten sonra, uygulamadan önce regl sürenizin geciktiğinden emin olmalısınız. Bunun için en az 1-3 gün beklemeniz faydalı olacaktır. Çünkü hamile kadınlarda hamilelik hormonu denilen hGG seviyesi hızlı bir artış göstermektedir. Bundan dolayı birkaç gün beklemek seviyenin belirginleşmesini sağlayacaktır.

Regl döneminiz gecikti ve hamilelik testini aldınız. Bir sonra ki adımda sıra testi uygulamaya gelecektir. Gebelik testinin sabah uyandıktan sonra yapılması daha net sonuç verebilir. Çünkü sabah saatleri hem hGG düzeyinin yüksek olduğu hem de idrarın daha yoğun olduğu saatlerdir.

Gebelik testindeki talimatları okuduktan sonra, testteki idrar bölmesine idrar damlatılmalıdır. Testin içinden çıkan kabı kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Test çubuğunu yaparken, üzerinde olan sembollerin yukarı doğru baktığından emin olmalısınız. İdrar testte yazılan talimatlara göre 5-10 sn arasında damlatılmamalıdır.

İdrarı teste damlattıktan sonra, yazılı yüzey yukarı gelecek şekilde tutun. Kesin sonuç için 5-10 dakika arasında bekleyin. Görüldüğü üzere gebelik testi kullanımı oldukça kolaydır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu