Gebelik

Gebe Annenin Dikkat Etmesi Gerekenler

Gebelik dönemi anne adayları için oldukça kritik bir dönemdir. Anne adayları için oldukça yeni olan bu dönem dikkatli geçirilmelidir. Hem anne hem de bebe sağlığı için bu dönemde hassas davranılması gerektiği durumlarda doktordan öneri alınması gerekir.

Anne Adaylarının Dikkat Etmesi Gereken Konular

  • Hamilelik döneminde anne adaylarının dikkat etmeleri gereken birçok konu var. Bu konulardan biri bu dönemde kullanılması gereken ve kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardır. Bu süreç boyunca anne tarafından alınan ilaçlar yalnızca annenin sağlığını değil, doğrudan bebeğinde sağlığını etkileyecektir. Bundan dolayı anne adayları doktorlarına danışmadan hiçbir ilaç kullanmamalı ve doktorun tavsiye ettiği ilaçları da (demir, vitamin vs) kesinlikle kullanmalıdır.
  • Anne adaylarının hamilelik döneminde dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri de kötü alışkanlıkların kesinlikle kullanılmamasıdır. Sigara, alkol gibi maddeler gebelik döneminde kesinlikle kullanılmaması gereken hatta kullanılan ortamlarda dahi bulunulmaması gerekilen bir durumdur. Anne adaylarının gebelik döneminde sigara ve alkol kullanması, bebeğin sağlığını olumsuz açıdan etkileyecektir.
  • Gebelik döneminde anne adayları kilolarına mutlaka dikkat etmelidir. Bu süreçte 9- 13 kg arasında kilo alma oldukça idealdir. Daha fazla ya da daha az kilo alınması bebeğin gelişimini olumsuz etkileyeceği gibi doğumu da zorlaştıracaktır.
  • Anne adaylarının dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan biri de düzenli egzersiz yapılmasıdır. Aşırı yorulmadan ve riskli hareketler yapılmadan günlük 40 dakika yürüyüş yapmak ideal olacaktır.
  • Gebelik döneminde cinsel ilişki, birçok anne adayının merak ettiği bir durumdur. Eğer riskli bir gebelik geçirmiyorsanız, kanamanız olmuyorsa son bir aya kadar cinsel ilişkiye girmede herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
  • Her şeyden önce bebe sağlığı için sağlıklı beslenilmeli ve rutin kontroller geciktirilmemelidir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu