Güzellik

 Fıtık Oluşumuna Sebep olan Faktörler Nelerdir?

 Fıtık Oluşumuna Sebep olan Faktörler Nelerdir?

 

    Fıtıklar doğuştan oluşabildiği gibi sonradan bazı sebeplerden dolayı da oluşabilmektedir. Ancak doğumsal faktörler daha az etkilidir. Aşırı kilo, kabızlık, sürekli öksürük fıtık oluşumuna sebep olan faktörlerdendir. Ağır kaldırma ve karın kaslarını zorlayıcı hareketlerde bulunma etkin olan faktörlerdendir.

Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

Fıtık Çeşitleri Nelerdir?

En sık rastlanan fıtık çeşidi kasık fıtıklarıdır. En az rastlanan çeşidi ise göbek fıtığı, karın orta hat bölge fıtığı ve karın duvarı fıtıklarıdır. Ayrıca iç organ fıtıklaşmalarıda görülmektedir. Midede yanma, ekşime ve göğüs ağrısı gibi çeşitli belirtiler gösterebilmektedir. Mide fıtığı genellikle kilolu insanlarda görülmektedir. Aşırı kilolar ile karında oluşan yağlar mideyi sıkıştırır ve fıtık oluşmasına sebep olur. Ayrıca kusma, öksürük ve ağır kaldırma gibi faktörlerde mide fıtığına sebep olabilmektedir.

Mide Fıtığı Nedir?

Alınan aşırı kilolar mide fıtığına sebep olabilmektedir. Göğüste ve boğazda meydana gelen ağrılar mide fıtığının belirgin özelliklerinden olabilmektedir. Bu ağrılar yemeklerden sonra daha da şiddetlenir. Hatta kişi kalp krizi geçirdiği hissine kapılır. Ayrıca geceleri şiddetlenen öksürük, boğulma hissi ve sesin kısılması mide fıtığının belirtileri arasındadır. Mide fıtığı tedavisinde kesin ve kalıcı tedavi cerrahi müdahaleye başvurulmasıdır. Cerrahi müdahalede gevşemiş olan diyafram yarığı dikilerek daraltılır ve mideye şekil verilir. 60 yaş üstü bireylerde mide fıtığına sık rastlanılmaktadır. Az ve sık aralıklarla beslenilmeli ve karın iç basıncını artıracak egzersizlerden kaçınmak mide fıtığıaçısından son derece önemlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu